'Hanımın neden dövüldüğü sorulmaz'

'Hanımın neden dövüldüğü sorulmaz'

Kayseri'nin Talas ilçesindeki Harman Camii'nin kapısındaki dijital panoda yazan, 'Kişiye hanımını neden dövdüğü sorulmaz' yazısı tepki çekti

14 Eylül 2012, Cuma 07:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kayseri’de kadın kılığına girerek karısını öldüren 57 yaşındaki R.K, karısını neden öldürdüğünü soran gazetecilere “Size ne?” yanıtını vermişti.

Eşini malı gibi gören ve neden öldürdüğünün dahi sorgulanmasını istemeyen erkek şiddetinin üzerinden birkaç gün geçmeden kentte tartışma yaratan bir olay yaşandı.

Talas ilçesindeki Harman Camii’nin girişine konan elektronik tabelada akan “Kişiye hanımını neden dövdüğü sorulmaz” sözü tepkiyle karşılandı.

Hadis olduğu iddia edilmesine karşın, uzmanların uydurma olabileceğini belirttiği sözün cami avlusunda sunulmasını vatandaşlar, “Bu erkek şiddetini artırır” diye yorumladı. Talas Müftüsü Turgut Erhan da erkek şiddetini meşrulaştıran sözün cami tabelasında yayınlanmasına tepki gösterdi.

Müftü Erhan, “Camide yayınlanan o yazıları cami cemaatinden birinin aracılığıyla dışarıdan bir şirket takmış. Takarken de İl Müftülüğü ile ortaklaşa yapıyoruz demiş. Oysa İl Müftülüğü’nün konuyla ilgisi yok” dedi. Talas’ta kadına karşı şiddetin önlenmesi için kurulan komisyona başkanlık da yapan Erhan, “Böyle bir yazının kullanılması beni çok üzdü. Tabela kalacak, ancak yazının kaldırılması talimatını verdim” diye konuştu.

HABERTÜRK

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yenikapı-Bayrampaşa arasında metro seferleri durduruldu