Hans-Dietrich Genscher hayatını kaybetti

Hans-Dietrich Genscher hayatını kaybetti

Almanya'nın eski dışişleri bakanlarından Hans-Dietrich Genscher 89 yaşında hayatını kaybetti. Bonn'daki ofisinden yapılan açıklamada, Genscher'in ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğu bildirildi

01 Nisan 2016, Cuma 17:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genscher, 1969-1974 yılları arasında içişleri bakanı, 1974-1992 yılları arasında da dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca Genscher 1974-1985 yılları arasında da liberal Hür Demokrat Parti'nin (FDP) genel başkanlığı görevini yürüttü.

Kohl hükümetinde Dışişleri Bakanlığı görevi yapmış olan Hür Demokrat Partili (FDP) Genscher, iki Almanya'nın birleşmesinde önemli rol oynanmıştı.

Almanya'da diplomasinin duayen isimleri arasında sayılan Genscher, Batı Almanya ile Doğu Almanya'nın birleşmesi sürecindeki önemli siyasi kararları ile tanınıyor.


Dönemin Batı Almanya Dışişleri Bakanı Genscher (sağda), dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te görüşürken (Arşiv - 21 Ocak 1988)

Örneğin Dışişleri Bakanı iken 30 Eylül 1989'da Demokratik Almanya Cumhuriyeti'nden (DDR) Prag'a kaçan Doğu Alman vatandaşlarına Prag'daki büyükelçiliğin açılması talimatı vermişti. Genscher bu anı daha sonra, siyasi kariyerindeki en mutlu an olarak nitelendirmişti.

Federal Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Georg Streiter, ölümünün ardından yaptığı açıklamada Genscher'i "büyük bir devlet adamı", "büyük bir Avrupalı ve Alman" şeklinde nitelendirdi. FDP Genel Başkanı Christian Lindner ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ona çok şey borçluyuz" dedi.

Genscher, aktif siyaseti bırakmasının ardından da sık sık siyasi konularda değerlendirmeler yapıyor, konferasnlar veriyordu.

Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Maske yasağını kaldırmışlardı! Delta varyantı kabusu başladı