Hap kameralara kardeş geldi

İsrailli bilim adamları, endoskopi yerine geçen yutulabilir kameralara bir yenisini daha ekledi

30 Kasım 2009, Pazartesi 14:35
A A

İsrailli bilim adamları tarafından, mide-bağırsak sistem hastalıklarını yakından inceleyebilmek amacıyla geliştirilen kapsül şeklindeki yutulabilir kameralara bir yenisi daha eklendi. Kısa bir süre önce İngiltere'de uzmanlardan onay alan 'PillCam COLON 2' adlı mini kamera, hasta tarafından yutuluyor ve kendi başına kalın bağırsakta gezerek, normal endoskopilerde olduğu gibi, içerideki hastalıkları dışarıda bulunan ekranlara yansıtıyor.

DAHA GÜVENİLİR VE PRATİK

98 hasta üzerinde yapılan denemelerin başarıyla sonuçlanmasının ardından uzmanlar, yutulabilir kameranın, normal endoskopi işlemine oranla, kolonları ve buradaki polipleri görüntülemek konusunda çok daha verimli, güvenilir ve pratik olduğunu söyledi.

'Given Imaging' şirketi tarafından geliştirilen yeni kamera kapsül de, diğer PillCam kapsüllerinde olduğu gibi hastaya yatıştırıcı verilmeden ve mideye boru sokmadan kullanılabiliyor. 

DIŞKI YOLUYLA ATILIYOR

Mikro-kamera teknolojisinin sağladığı en büyük avantaj, kamera sindirim sisteminde dolaşırken, hastanın günlük aktivitelerini aksatmadan sürdürebilmesi. Hasta kamerayı yuttuktan sonra yemek yiyebiliyor, su içebiliyor, spor yapabiliyor. Kapsül, ortalama sekiz saat kaldıktan sonra, dışkı yoluyla metabolizmadan atılıyor.

Posta İnternet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.