Harvard'dan ilginç araştırma: Evliliğin gücü kocanın işine bağlı

'Para mutluluk getirmez' diyenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak söz konusu statüsü ve finansal bağımsızlık olunca, 'Evet, para mutlu bir evlilik getirir' diyebiliriz. Neden mi? Harvard Üniversitesi, 6 bin 300 çift üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonucuna göre; borcu olan bekarlar daha az çekici bulunurken, işsiz ya da part time çalışan erkeklerde boşanma oranı yüzde 30 artıyor.

18 Nisan 2021, Pazar 15:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BOŞANMA OLASILIKLARI YÜZDE 30 ARTTI

BOŞANMA OLASILIKLARI YÜZDE 30 ARTTI

Harvard Üniversitesi profesörlerinin yürüttüğü çalışma, 1970'lerdeki çiftlerin verilerine kadar uzanıyor. 6 bin 300 çiftin incelendiği araştırmada, çiftlerin birden fazla nedenle tartışmalarına ve boşanmalarına rağmen, eğer erkek işsizse, boşanma olasılıklarının yüzde 30 arttığı görüldü.

Brightside'da yer alan habere göre, yarı zamanlı işlerde çalışan erkekler de boşanma riskiyle karşı karşıya. Bir kadının işsiz kalması ise, boşanma olasılıklarını pek de etkilemiyor.

Yapılan araştırmada, çiftlerden toplanan veriler değerlendirildiğinde, bir kadının mali durumunun boşanma üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi olmadığı ortaya çıktı.

Elbette çalışmanın sonuçlarının her çift için aynı olmayacağını göz önünde bulundurmakta fayda var.

Bir işe sahip olmak, flört etmeye çalışan bekarlar için de aynı derecede önemli.

FİNANSAL BAĞIMSIZLIK DAHA ÇEKİCİ

FİNANSAL BAĞIMSIZLIK DAHA ÇEKİCİ

Bir ankete göre, finansal olarak bağımsız olmak çekici kabul edilirken, para konusunda birine bağımlı olmak ya da borçlu olmak daha az tercih edilme sebebi.

Yapılan ankette, kadın ve erkek katılımcılara bir dizi insanın fotoğrafı gösterildi ve çekiciliklerinin değerlendirilmesi istendi. Ardından fotoğraflardaki kişilerin borç durumları anlatıldı ve yeniden değerlendirme istendi. Sonuç olarak, her iki cins için de borçlu olanlar daha az arzu edilir oldu.

Katılımcı kadınların yüzde 75'i borç içinde boğulan bir erkekle çıkmayacağını söyledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınların erkeklere söylediği 9 ölümcül kelime