Harvard'lı bilim insanları açıkladı: 2022'ye kadar sosyal mesafe uygulanabilir

Harvard Üniversitesi'nde görev alan araştırmacılar sosyal mesafe kurallarının 2022 yılına kadar sürebileceğini açıkladı. Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle aşı veya ilaç bulunamazsa, 2022 yılına kadar dönem dönem sosyal mesafe uygulanabilir.

15 Nisan 2020, Çarşamba 17:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Harvard Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, corona virüs salgınlarını önlemek için 2022 yılına kadar ABD'de sosyal mesafe kuralları uygulanabilir.

Science dergisinde salı günü yayınlanan bir analizde araştırmacılar, COVID-19'a neden olan virüsün geleceğini önceki iki corona virüsünün davranışına dayanarak modellediler.

İlk dalgadan sonra, corona virüsün "tekrarlayan kış salgınlarına" geri döneceğini tahmin ettiler. İlk dalgadan daha az şiddetli olmalarına rağmen, yeni salgınlar hala hastaneleri doldurabilir.


Raporda, virüsün dolaşması durumunda hastaneler üzerindeki yükü azaltmak için zaman zaman sosyal mesafeye ihtiyaç duyulabileceği belirtildi.

Araştırmacılar, “Mevcut yoğun bakım kapasiteleri altında, SARS-CoV-2 salgınının toplam süresi 2022'ye kadar sürebilir ve sosyal mesafe tedbirlerinin yüzde 25 ila yüzde 75'i arasında olmasını gerektirebilir” dedi.

Araştırmacılar, çok katı sosyal uzaklığın, sürü bağışıklığının oluşumunu yavaşlatarak virüsün yayılımını kısıtlayacağını düşünüyor.İlk enfeksiyon dalgası geçtikten sonra, araştırmacılar tüm ülkelerin COVID-19 tedavilerini bulmaya ve yoğun bakım sistemlerinin kapasitelerini genişletmeye odaklanmalarını önerdi. Bu tür önlemler ülkelerin gelecekteki virüs dalgalarına hazırlanmasına yardımcı olacak.

Araştırmacılar, "SARS-CoV-2 salgınını kısaltmak ve kritik hastalara yeterli bakımı sağlamak, kritik bakım kapasitesini artırmak ve ek müdahaleler geliştirmek acil önceliklerdir. Yeni terapiler, aşılar veya agresif temas izleme ve karantina gibi diğer müdahaleler katı sosyal mesafeye olan ihtiyacı azaltabilir" diyor.

Daha fazla hastayı ele almak için yoğun bakım kapasitelerinin arttırılması, popülasyonların "sürü bağışıklığının" daha hızlı korunmasına da yardımcı olabilir.

*Sürü bağışıklığı: Daha önceki enfeksiyonlar veya aşılama yoluyla bir popülasyonun büyük bir yüzdesinin bir enfeksiyona karşı bağışık hale gelmesiyle meydana gelen ve böylece bağışık olmayan bireyler için bir koruma önlemi sağlayan bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan bir koruma şeklidir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kuzey Kore tarafından inşa edilen yeni nükleer tesis uydudan görüntülendi