Harvard'lılar satanist ayin yaptı

Harvard'lılar satanist ayin yaptı

New York merkezli 'Satanic Temple' (Şeytan Tapınağı) üyesi bir grup, geçen pazartesi Massachusetts, Cambridge'deki bir Çin lokantasında Harvard öğrencileriyle 'kara ayin' düzenledi

21 Mayıs 2014, Çarşamba 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Katolik ayinleriyle alay edilen "kara ayin"in Harvard Üniversitesi öğrenci derneğinin ev sahipliğinde üniversite kampüsünde düzenlenmesi planlanıyordu. Üniversite yönetimi etkinliğe öğrencilerin ifade özgürlüğü kapsamında itiraz etmedi. Ancak dernek, tepkiler üzerine ayinden desteğini çekti.

Satanic Temple üyeleri şeytana tapmaktan ziyade şeytanı hümanist görüşlerinin yazınsal bir sembolü olarak gören ateistlerden oluşuyor.

Ancak bu durum Katolik grupların ayini protesto etmelerini engelleyemedi. Bu gruplar, üniversiteden ayini yasaklamasını istedi.

Ayinin yapılacağı saatte Harvard kampüsündeki St. Paul Kilisesi'nde 1500 kişinin katıldığı bir ayin düzenlendi. Ayine üniversitenin rektörü Drew Faust da katıldı.

Şeytan ayini Amerikan medyasında da eleştirildi.

'AMAÇ ORTALIĞI BULANDIRMAK'

Boston Globe dergisinin editörleri ayinin "dini ifade" ya da ifade özgürlüğüyle ilgisi olmadığını" amacın "ortalığı bulandırmak" savundu.

Fox Televizyonu'ndan Emily Walker da "Eğer ben Harvard'da İslam'la alay eden bir ayin düzenleseydim, asla izin verilmezdi" dedi.

BBC TÜRKÇE

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hindistan’da yolcu uçağı pistten çıkarak ikiye ayrıldı