Hasankeyf uyarısı

Erdoğan, tarihi Hasankeyf'in Ilısu Barajı'nın altında kalmasına tepki gösteren sanatçılara nasihat etti

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Başbakan Erdoğan, Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’in Ilısu Barajı’nın altında kalmasına tepki gösteren Sezen Aksu, Tarkan gibi sanatçılara “İşin aslını öğrenin” nasihatinde bulundu. Baraja ilk karşı çıkanın PKK olduğunu belirten Erdoğan “Terör örgütü, ‘Kültürel eserlere dokundurtmayız’ savıyla karşımıza çıktı. Aslında dert başka. Çünkü orada böyle bir barajın yapılması onların pazarını bozacak” dedi.

ESERLER TAŞINACAK

Ilısu Barajı’nın Türkiye’ye kazandıracağı şeylerin daha fazla olduğunu kaydeden Erdoğan şöyle devam etti: “Tamam, barajın olduğu bölgede tarihi eserler var ama bunlar nakledilecek. Bazı sanatçılarımızın işin aslını, ne yapılacağını araştırmadan oraya gittiklerini görünce üzülüyoruz. Halbuki bu eserler su altında kalacak mı diye sorsalar yanlışın içinde olmayacaklar. Hatta proje bittiğinde sanatçılarımız bunun mutluluğunu ilan edecekler.” Erdoğan, ‘Demokratik Açılım’ konusundaki mesajlarını da sürdürdü. “Dağa çıkışı engellemek, dağdan inişi hızlandırmak durumundayız. Yani milletle terör örgütü arasında bir duvar örmek durumundayız” diyen Erdoğan, herhangi bir eyleme karışmamış olanların dönüşünün hem ailelerin ıstırabını dindireceğini, hem de açılım sürecini kolaylaştıracağını söyledi.

FRANSA’YA UZAN TEPKİSİ

Amerika’nın PKK’nın lider kadrosundan üç ismin mal varlığını dondurduğunu da hatırlatan Erdoğan, Genç Parti lideri Cem Uzan’a sığınma hakkı veren Fransa’yı sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan, “Avrupalı liderler hem ‘teröre karşı ortak mücadele’ derler hem de isim, belge vermemize rağmen bu işin üzerine gitmezler. Hatta kırmızı bültenle arananları, ülkemden kaçıp gidenleri bile barındırırlar. Ülkesinde birçok yolsuzluklara bulaştığı için ülke dışına çıkış yasağı bulunanlara eğer bir Avrupa ülkesi sahip çıkıyorsa bunu ne biz affederiz, ne de tarih affeder.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.