Haşim Kılıç yeniden başkan

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bu göreve yeniden seçildi

14 Eylül 2011, Çarşamba 11:15
A A

Kılıç'ın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle Anayasa Mahkemesi  başkanlığı için yeniden seçim yapıldı.

Seçim sonucunda Başkan Haşim Kılıç, 17 oydan 13'ünü alarak Anayasa  Mahkemesi Başkanlığına yeniden seçildi.

Kılıç, ikinci kez seçildiği Anayasa Mahkemesi başkanlığı görevini 13 Mart  2015 tarihinde yaş haddinden emekli olana kadar sürdürecek.

Haşim Kılıç, 13 Mart 1950 tarihinde Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde  doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Yozgat'ta tamamlayan Kılıç, 1968 yılında  Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine kaydoldu ve 1972 yılında mezun  oldu.

1974 yılında Sayıştay Başkanlığında denetçi yardımcısı olarak göreve  başlayan Kılıç, denetçi, başdenetçi unvanlarını aldıktan sonra 1985 yılında  Sayıştay üyeliğine, 5 yıl süren üyelikten sonra da 1990 yılında Anayasa Mahkemesi  üyeliğine seçildi.

7 Aralık 1999 tarihinde açık bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine  seçilen Kılıç, 7 Aralık 2003 tarihinde yeniden bu görevi üstlendi. Haşim Kılıç,  22 Ekim 2007 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına ilk kez seçilmişti. Evli ve  4 çocuk babası olan Haşim Kılıç, Almanca biliyor.

Kılıç Anayasa Mahkemesi Başkanlık seçiminin ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Bugüne kadar sürdürdüğüm görevimi 3,5 yıl daha sürdürmek durumunda olacağım.

Şimdiye kadar olumlu olumsuz birçok eleştiriye maruz kaldım ama hiçbirine cevap verme gereği duymadım. Bu eleştirileri sabır ve anlayışla karşılamak zorundayız.

1990 yılında ilk Anayasa Mahkemesi’nde göreve başladığımdan bu yana üyelik başkan vekilliği ve başkanlık görevlerinde bulundum. 4 yıllık başkanlık görevinin ardından tekrar bu göreve seçildim. Bu sonucun, benim hukukçu olmadığım gerekçisiyle eleştirenlere verilmiş en güzel cevap olduğunu düşünüyorum.

Bu mahkeme hakların ve özgürlüklerin güvencesi olmuştur. Çalışanları da vicdanlarının kendilerine yüklediği güvenceyi sorumluluklar çerçevesinde yerine getirmişlerdir.

Bugünkü dünyada “benim iç işim” diyerek hak ihlali yapılamaz. Dünyanın en ücra köşesindeki bir hak ihlali bu mahkemenin ilgi alanıdır. Bizim ülkemizdeki bir hak ihlali de başka bir ülkedeki mahkemenin ilgi alanındadır. Gerek Ortadoğu gerekse başka ülkedeki hak ihlallerini yakından takip ediyoruz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.