Hasip Kaplan garnizona alınmadı

Hasip Kaplan garnizona alınmadı

27 Kasım 2009, Cuma 13:57
A A

Şırnak'ta bulunan DTP Milletvekili Hasip Kaplan, resmi bayramlaşma töreni için gittiği Cizre Tank Taburuna alınmadı. Bir süre Tank Taburunun kapısında aracı ile bekletilen Kaplan, kapıdaki asker ve astsubaylarla bayramlaşarak ordan ayrıldı. Kaplan, "Ben bu kentin Milletvekiliyim ve porotololünde yer alıyorum. Birlik ve kardeşlik mesajlarının verilmesi gereken bu günlerde karşılaştığımız muameleyi tasvip etmemiz mümkün değildir"diye konuştu.

Şırnak'ın İdil ilçesinde sabah Kaymakamlığın resmi bayramlaşma törenine katılan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, daha sonra Cizre ilçesine giderek burdaki bayramlaşma törenine katılmak istedi. Cizre Kaymakamlığındaki bayramlaşma törenine yetişemeyen DTP'li Kaplan'a, protokolün toplu olarak Garnizon'un bulunduğu Cizre Tank Taburuna geçeceği ve Tank taburuna gelmesi istenildi. DTP'li Hasip Kaplan, aracı ile Tank Taburuna gidince kapıdaki askerler tarafından içeri alınmadı. Kapıdaki görevliler, önce durumu içeriye bildireceklerini daha sonra ise Kaplan'ı başka bir kapıdan içeriye alacaklarını söyleyip Kaplan'ı bekletince, DTP'li milletvekili Hasip Kaplan araçtan inerek kapıdaki görevli askerler ve Astsubaylar ile bayramlaştı. Bir süre bekletilen Kaplan, içeriye alınmayınca durumu protesto ederek Tank Taburundan ayrıldı. Kaplan'ın içeriye alınmaması üzerine DTP'li Belediye başkanı Aydın Budak'ta içeri girmeyerek ordan ayrıldı.

DTP Milletvekili Hasip Kaplan, Garnizona alınmamasını DHA muhabirine değerlendirirken, yaşanan olaya tepki gösterdi. Kaplan, İdil'deki resmi bayramlaşmaya katıldıktan sonra Cizre'deki bayramlaşmaya da katılmak için Cizre'ye gittiğini ifade ederek, "Arkadaşlar, Kaymakamlığın öğretmenevinde yaptığı resmi bayramlaşmanın bittiğini, Garnizona geçileceğini oradanda Cezaevi ve Emniyetin ziyaret edileceğini belirterek, Garzinoza gelmemizi istediler. Garnizon'un bulunduğu Tank Taburuna gidince Milletvekili olduğumu bilmelerine rağmen aracım bekletildi ve 'içeriye soracağız'denilerek bekletildik. Bu esnada araçtan inerek orda bulunan askerlerin bayramını kutladım. Daha sonra sivil bir görevliye, bu kentin Milletvekili olduğunu ve protokolde yer aldığımı belirterek, oradan ayrıldım"dedi.

Kaplan, birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajlarının verilmesi gereken bu günlerde kendisine gösterilen muameleyi tasvip etmediğinide belirterek, "Ben bu kentin Milletvekiliyim. Daha önce Şırnak'ta bayramlaşmalara katıldık. Bugünlerde böyle dışlayıcı tavırlar yerine kucaklayıcı tavır ve mesajların verilmesi gerekir. Bende yaşanan durumu protesto edip arkadaşlarım ile ordan ayrıldım ve bayramlaşma ziyaretlerimizi sürdürüyoruz"diye konuştu.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.