Hasip Kaplan: Kenan Evren kadar olamıyorsunuz

Hasip Kaplan: Kenan Evren kadar olamıyorsunuz

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Böyle taksitle anayasa mı değişir? Kenan Evren kadar olamıyorsun. Kenan Evren bile bir taksitte değil bir defada anayasa yapıyor. Beceremiyorsunuz demek ki" dedi

12 Ekim 2013, Cumartesi 16:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Silopi BDP ilçe Başkanlığı binasında yapılan partisinin 4’üncü Olağan İlçe Kongresine katılan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Anayasa çalışmaları, seçimler, demokrasi paketi ve askerlik süresiyle ilgili görüşlerini dile getirdi.

Başbakan’ın açıkladığı Demokrasi paketiyle ilgili "boş paket çıkmışsa, bu paketi boş çıkaranın da seçim sandığı boş olacaktır" diyen Hasip Kaplan, eline seçim sandığını alarak salondakilere "Şeffaf değil mi? Bu ilçe seçimden gelen sandık. Bunu başkana boş göndereceksiniz" dedi.

Seçimler nedeniyle gençlere seslenen Kaplan, "Türkiye’de 5 milyon yüzen-gezen oyu var. Adrese dayalı sistem İçişleri Bakanlığı’nın elinde. Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü kayıtları onlarda. O da hükümetin İçişleri Bakanlığı’na bağlı. Oy kaydırmaca ile bu yüzen gezen oyu ile artı bilgisayar oyunları, taht oyunları devrededir. Buna uyanık olacaksınız. Ben gençlerimize özellikle de üniversite okuyan gençlerimize sesleniyorum. Askıya alındı bu listeler takip edin, yüzen gezen oyları takip edin, hile hurdayı Şırnak’ta yaşatmayacaksınız" dedi.

KABAKTAN HIZLI TERFİ SİSTEMİ

Bölgeye gelen kamu görevlilerinin çok kısa sürede terfi alabildiklerine değinen Kaplan şunları söyledi:

"Buraya gelen devlet zevatı hep halkına baskı işkence yapmayı, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine saldırmayı ve elinde geldiğince gazı, TOMA’yı, bombayı kullanarak, terfi ettirmenin yolunu bulmuş. Terfileri buradan geçiyor. Bu halka zulüm etmek üzerine terfi eden atanmış devlet memuru dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Dünyada hiç bir yerde bu yok. Sevahir Bayındır milletvekilimizin kemiklerini kıranları terfi ettirdiler. Bu ölüm kuyularına dahil olanlar terfi edildi. Cizre’de, Şırnak’ta burada kaymakamlık yapanların hepsi terfi ediliyor. Kabaktan hızlı terfilendirme sistemi var. Kabaktan hızlı terfi ediyorlar.

Cumhurbaşkanı makamını alın, başbakanlık makamını alın ve en aşağı düzeye kadar bunu görürsünüz. Bu partizanlık, bu kadrolaşma bu halk üzerinde oynanıyor. Burada yine milletvekillerimize saldıranlar, bize saldıranlar, seçilmişlere saldıranlar böylece terfi ediyor. Biz bu terfi sistemini, bu rezil sistemi yok edeceğiz.

Bundan sonra bu halka işkence edenlerin bütün kayıtlarını 90’dan 2000’ne kadar hepsini çıkartacağız ve tek tek takip edeceğiz. İnsan haklarını ihlal edenler, insanlığa karşı suç işleyenler bizim iktidarımızda, bizim yönetimimizde değil görevini sürdürmek, terfi etmek, bir gün görevde kalmayacaklar. İnsanlık suçu işleyenlerin dahi görev almalarına izin vermeyeceğiz."

İKİ PARTİ İLE SEÇİME GİRİYORUZ

Başbakan Erdoğan’ın yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili yaptığı konuşmaları da eleştiren Hasip Kaplan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu ara Başbakan işin aslından kaçmak için çözümden kaçmak için tutturmuş ’Anayasa’da 60 tane madde var gelsin ana muhalefet partileri bu yasayı beraber çıkaralım’ diyor. Niye 60 madde de anlaştık, 100 tanesi sonraya kalsın. Yani perakendeci bir başbakan ile karşı karşıyayız. Haklar taksit taksit, paketler taksit taksit perakende. Her şey taksit taksit. Öteleme oyalama. Diyor ki 'Ben 2023 hatta 2071 yılına kadar iktidardayım.’ Buradan açıkça söylüyorum. Buradan Barış ve Demokrasi Partisi’ne de Halkların Demokratik Partisine de, mecliste biliyorsunuz yeni bir partimiz oluyor. Kardeş partimiz geliyor meclise. Doğuda biz BDP, Batı da ise HDP ile seçime giriyoruz."

'KENAN EVREN KADAR OLAMIYORSUNUZ'

Anadil özgürlüğünü, eşit yurttaşlığı kapsamayan, yerel yönetimde özerlik şartı olmayan, düşünce örgütlerine özgürlük sağlamayan, dokunulmazlıkları kaldırmayan, seçim sistemini değiştirmeyen, tutuklu vekilleri ve belediye başkanlarının önünü açmayan bir anayasaya ’evet’ demeyeceklerini de dile getiren Hasip Kaplan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Onun için al taksitini git diyoruz. Böyle taksitle Anayasa mı değişir. Kenan Evren kadar olamıyorsun. Kenan Evren bile bir taksitte değil bir defada anayasa yapıyor. Beceremiyorsunuz demek ki. Hak ve özgürlük olunca sıkışıyorsunuz kalıyorsunuz. Kürt düşmanlığı olunca birleşiyorsunuz. Burada Kürt olmayan maddeleri geçirelim. Burada aleviler olmayan maddeleri geçirelim, burada azınlıklar olmayan maddeleri geçirelim. Türk, Hanefi, tek tip, tek insan o maddeler aynen devam etsin darbe anayasası, yasaklar devam etsin, kağıt üzerinde de gelin 60 maddeyi değiştirelim. Ecevit zamanında 17 madde değiştirildi, eder 77 madde. Bize o kadar çok madde lazım değil sayın Başbakan, biz senden 5 madde istedik. Sen bir tekinin yanına bile yanaşamıyorsun. Bunu da herkes buradan bilsin. Yani kusura bakmayın. Bizde bir Kürt atasözü var. Diyor ki yüz yıl malı tut yama tutmasın. Siz bu anayasa’yı darbe anayasasını yamalayarak, ütüleyerek, makyajlayarak bu halkın önüne çıkarmaya utanmıyor musunuz? Utanma yok mu sizde. Bu ne rezilliktir. Bu mudur hukuk demokrasisi. İşte bu sistemin 3 partisi var ya bir birine benzeyen AKP, MHP, CHP çıkacak Anayasa da bu kadar olur."

'ASKERLİK 10 AY OLSUN'

Şırnak’ta bir çok arama noktası bulunduğun kaydeden Kaplan, "Beni Kasrik boğazında askerler çevirdi. Dedim tezkereye ne kadar var. ’Abi size bağlı, siz isterseniz 6 ay önce terhis olurum’ dedi. Niye, dedi ’hani askerliği kısaltıyorsunuz.’ Yani şimdi lafı ortaya atıp umut işkencesi yapmayın. Gelin kardeşim askerliği 12 aya değil 10 aya indirelim. Kısa askerliği de 4 aya indirelim. Vicdanı Reddi de temsil edelim. Buyurun bayramdan sonraki gün birinci gün getirin üçüncü günde meclisten yasayı çıkaralım. Biz hazırız. Öyle milleti kandırmayın diyoruz" diye konuştu.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın konuşmasından sonra seçimlere geçildi. Tek adayın bulunduğu seçim sonrası Abdulaziz Acar BDP Silopi ilçe başkanı seçildi.

Mehmet SELİM YALÇIN/ SİLOPİ (Şırnak) (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Mustafa Sarıgül hastaneye kaldırıldı