Hastalardan çıkan böbrek taşlarından sergi yaptılar

Osmaniye Devlet Hastanesi Üroloji Servisi'ndeki panoda, hastaların böbreklerinden çıkarılan taşlar farkındalık yaratmak amacıyla sergileniyor

27 Nisan 2019, Cumartesi 10:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Osmaniye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tamer Gülsur, üroloji biliminin gerektirdiği tüm ameliyatları hastanede yapabildiklerini ve bu ameliyatların içerisinde ihtiyaç teşkil eden böbrek taşı ameliyatlarının da yer aldığını kaydetti.

Böbrek taşlarının bölgedeki hastalarda sık görülen bir vaka olduğuna dikkat çeken Dr. Gülsur, "Bu nedenle de hastanemizde sık yapılan ameliyat cinslerinden biri. Doktor arkadaşlarımız bölgemizde sık görülen böbrek taşı hastalığının ciddiyetine ve önemine parmak basmak noktasında hem de taşların zamanında tedavi edilmediğinde hangi boyutlara ulaştığını gösterip farkındalık yapmak için üroloji servisinde bu şekilde bir pano oluşturmuşlar.

Burada hastalarımız gelip tedavilerini görürken aynı zamanda hastalığın ne boyutlarda olabileceğini, erken teşhis ve tedavi edilmediğinde böbreklerdeki ve idrar yolundaki, idrar kesesindeki taşın hangi boyutlara ulaşabileceğini canlı şekilde görebiliyorlar.

Halkımız üzerinde, hastalarımız üzerinde farkındalık yaratmış oluyoruz bu şekilde. Doktor arkadaşlarıma bu gayretli çalışmaları için teşekkür ediyorum" dedi.

Osmaniye Devlet Hastanesinde Üroloji servisinde çalışan Dr. Sinan Karazindiyanoğlu da "Yaklaşık beş yıldır ameliyat ettiğimiz hastalardan aldığımız taşları sergilemek için bir pano yaptık. Hakikaten hasta ve hasta yakınları tarafından çok ilgi çekti.

Bildiğimiz gibi taş hastalıkları toplumumuzda çok fazla görülmekte. Hatta yüzde 13 ila 15’lere varan oranlarda karşımıza çıkıyor ve bunların bazıları önlem alınmazsa ya da erken müdahale edilmezse böbrek kaybına bile götürebiliyor" şeklinde konuştu.

Bazı taşların böbrek ve mesanede hiç semptom vermeden de yavaş yavaş büyüdüğüne dikkat çeken Karazindiyanoğlu, yaptıkları ameliyatlarda mesaneden 200-250 gram ağırlığında ve 30-35 santimetre büyüklüğünde taş aldıklarını ifade etti.


İHA


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kalp ve böbrekleri bitiren beslenme alışkanlıkları