Hastalarına sazıyla moral veriyor

Trabzon’da özel bir diyaliz merkezinde görev yapan Doktor Seyit Hisoğlu, diyalize giren hastalarına saz çalıp türkü söyleyerek moral veriyor. Diyaliz Hekimi Seyit Hisoğlu, hastalarından çok güzel tepkiler aldığını söylüyor

25 Aralık 2017, Pazartesi 22:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hastaların ilaçtan ziyade morale daha çok ihtiyacı olduğunu belirten Hisoğlu, tedavinin birinci  aşamasının pskolojik olduğunu bunu da müzik sayesinde gidermeye çalıştıklarını ifade ediyor.

Serviste türkü söylemediği zaman hastaların kötü bir şey olduğunu düşünüp endişelendiklerini belirten Hisoğlu, bazı hastalarının da zaman zaman çalıp söylediği türkülere eşlik bile ettiklerini belirtiyor.

'HASTAMIN BANA SAZ HEDİYE ETMESİYLE BAŞLADI'

'HASTAMIN BANA SAZ HEDİYE ETMESİYLE BAŞLADI'

Hisoğlu "Saz çalma merakım  bir hastamın bana saz hediyesi etmesiyle  başladı. Daha sonra kursa gitmeden kendi kendime öğrendim. Yaklaşık 6-7 yıldır da çalıyorum. Daha önce de acil serviste  çalışırken hastalarıma konser verirdim.

Yani o dönemler muayene etmeye şarkı söyleyerek başlamıştım ve o alışkanlık bugüne kadar sürdü. Sabahleyin hastalarımla sohbet ederek tedavilerini düzenlerim. Bu yaklaşık 1,5-2 saat kadar sürer. Daha sonra sazımı alarak onları eğlendirmeye başlarım.

Hastalarımızı burada çocuklarımızdan daha fazla görüyoruz. Yani hastamız haftada üç gün gelerek burada 3-4 saat kalıyor. Hastalarımızla ağabey kardeş gibi oluyoruz. Hastalarımıza şunu söylüyoruz biz burada tedavi ediyoruz ancak bizim asli görevimiz bu değil.

'MORAL YÜKSEKSE HASTA İYİDİR'

'MORAL YÜKSEKSE HASTA İYİDİR'

Bizim amacımız hastalarımız ağrısını keserek müzik sayesinde eğlenmesini sağlamak. Türkü söylerken bazı hastalarım bize eşlik ediyor, bazıları da horon oynuyor.  Hastada psikolojik tedavi birinci aşama. Moral ne kadar yüksek olursa hasta o kadar iyi demektir. Hastanın ilaçla fazla işi yok. Bunun ilaçtan daha etkili olduğunu düşünüyorum. Hastalarıma müzik söylemediğim zaman tepki alıyorum iki gün uğramazsam hemen beni arıyorlar. Zaman zaman istek bile isteyenler oluyor" dedi. 

Yaklaşık 9 yıldır diyalize giren  21 yaşındaki Miraç Birinci de müzik sayesinde moral bulduklarını belirterek Trabzonspor’u ve doktorunu çok sevdiğini söylüyor. Birinci,  "9 yıldır diyaliz hastasıyım. Hastalığım ateşlenmeyle başladı. Daha sonrasında doktor diyalize gireceğimi söyledi. O günden beri de diyalize giriyorum. Yapacak bir şey yok hayat böyle devam ediyor.

Haftada üç gün 4 saat diyalize giriyorum. Doktorumun söylediği müzik bana çok moral veriyor. Doktor amcam çalmadığı zaman çok  özlüyorum. Keşke çalsa da moral bulsak diye kendi kendime söyleniyorum. Kendisi zaten bizim medar iftarımız. Doğuştan Trabzonspor fanatiğiyim. Trabzonspor’u ölümüne seviyorum. Trabzonspor yenildiği zaman diyalizim güzel geçmiyor. Benim moral motivasyonum Trabzonspor ve doktor amcam" diye konuştu. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs aşısı olan yaşlılara özel gösterim