Hastalığa göre kulaktaki çınlama değişiyor (Kulak çınlaması neden olur?)

Yaş ya da cinsiyet ayrımı gözetmeden herkeste ortaya çıkabilen kulak çınlamasının tedavi edilebilen bir sorun olduğunu söyleyen KBB Uzmanı Prof.Dr. Arzu Tatlıpınar, çınlama karakterinin altta yatan hastalığa göre değiştiğini söyledi. Peki kulak çınlamasına sebep olan hastalıklar neler?

06 Şubat 2019, Çarşamba 09:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar

Özellikle ileri yaşlarda 60 yaş üstü kişilerde, çalıştığı ortamda gürültüye maruz kalanlarda, gürültülü ortamda müzik dinleyenlerde daha fazla gözleniyor. Bu şikayeti olan hastaların çaresiz olmadığını aktaran Prof.Dr. Arzu Tatlıpınar, "Hastaların hekimlerine danışması, sağlıklı sonuçlar getiriyor" ifadelerini kullandı.


'ÇINLAMANIN KARAKTERİ HASTALIKLARA GÖRE DEĞİŞİYOR'

'ÇINLAMANIN KARAKTERİ HASTALIKLARA GÖRE DEĞİŞİYOR'

Kulak çınlamasının karakterinin, altında yatan hastalıklara göre değiştiğini söyleyen Prof.Dr. Arzu Tatlıpınar, şu bilgileri verdi:


"Hastalar, ‘kulağımda zil çalıyor, deniz sesi geliyor’ diyebiliyor. Hastalığa göre çınlamanın şeklinin değiştiğini görüyoruz. Örneğin tümör varsa yüksek frekanslı bir çınlama görülebiliyor. Üfürüm şeklinde görülen çınlamalar ise, damar kaynaklı bir sorunun varlığını gösterirken, zil sesi tarzında çınlama iç kulakla ilgili olabiliyor. Dolayısıyla ayırıcı tanıda, çınlamanın ne zaman başladığı, süresi ve karakteri son derece önem taşıyor. Altta yatan neden tespit edilerek tedavi edildiğinde çınlama da ortadan kalkıyor" diye konuştu.

VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

Demir eksikliğinin kulak çınlaması yaptığını söyleyen Prof.Dr. Arzu Tatlıpınar, "Tükettiğimiz gıdaların demir yönünden zengin olmasına dikkat etmeliyiz. Bu gıdalar; yeşil yapraklı sebzeler, etler, kuru üzüm gibi gıdalar olmalı. Yapılan incelemeler sonucunda demir eksikliği anemisi tespit edilen kişilere, hekim kontrolünde replasman tedavisi de uygulanıyor" diye konuştu.

'SİGARA VE ALKOL DE ÇINLAMAYA NEDEN OLABİLİR'

'SİGARA VE ALKOL DE ÇINLAMAYA NEDEN OLABİLİR'

Çınlamada, etkene yönelik tedavi önerdiklerinin altını çizen Prof.Dr. Arzu Tatlıpınar, "Burada en önemli faktörlerden bir tanesi, çınlamaya neden olan etkenleri ortadan kaldırmak ya da en azından azaltmak. Gürültülü ortamlarda çalışılıyorsa mutlaka kulaklık kullanılmalı. Gürültülü ortamlardan mümkünse tamamen uzak durmak, yüksek sesle müzik dinlenmemek de alınabilecek tedbirler arasında yer alıyor. Ayrıca çınlamayı tetiklediği için sigara ve alkolden uzak durulmalı. Kafeinli içecekler azaltılmalı" ifadelerini kullandı.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KİŞİYE GÖRE

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KİŞİYE GÖRE

Eğer kişide ileri yaşa bağlı bir işitme kaybı varsa buna çınlama da eşlik edebiliyor. Bu durumda, işitme cihazlarının yanı sıra iç kulaktan gelen sesi maskeleyebilmek için deniz, yağmur, müzik sesi gibi bazı ses üreten, beyaz gürültü dediğimiz cihazlar da kullanabiliyoruz" dedi.


Kişiye özel tedavi yöntemleri uyguladıklarını paylaşan Prof.Dr. Arzu Tatlıpınar, "Çınlama hastayı çok fazla etkiliyorsa ilaç ve vitamin de kullanılabiliyor" diye ekledi.


DHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları