Hastalık sonrası makyaj ürünleri bakımı

Kış ayları, hastalıkları da beraberinde getiriyor. Özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalandığımız zaman, sezon boyunca kurtulması zor oluyor. Biz kadınlar, hastayken de makyaj yapmaktan geri durmuyoruz. Ancak hastalık sonrası, kullandığımız makyaj ürünlerini temizlemez ve gereken bakımı yapmazsak, bu durum tekrar tekrar hastalanmamıza neden olabilir. İşte hastalık sonrası makyaj ürünlerinin bakımı.

09 Aralık 2019, Pazartesi 12:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Kış demek, grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık mevsimi demek. Ancak bu gibi hastalıklarda bile makyaj yapmaktan geri durmuyoruz. Her an her durumda güzel görünmek bizim hakkımız. Ancak hastalık süresince kullandığımız makyaj malzemeleri yeterince temizlenmezse, atlattığımız hastalığa tekrar tekrar yakalanmamıza neden olabilirler. Ruj, fondöten, maskara, göz kalemi ve özellikle fırçalar, hastalık sonrası detaylı bir temizliğe gitmeli. Peki makyaj malzemelerinin temizliği nasıl olmalı? Detaylar haberimizde.

Ruj

Ruj

Hastalık zamanı bizi canlı gösterebilecek makyaj malzemesi rujdur. Özellikle hastalık zamanı sıcak renklerde ruj kullanmak, bizi canlı gösterir. Hastalığı atlattıktan sonra rujunuzu temizlemeniz gerekir. Bunun için bir çay bardağına koyacağınız alkole stik rujunuzu hafifçe sürün ve peçete ile nazikçe üzerindeki alkolü alın.

Bu yöntem, hastayken kullandığınız rujunuzun üzerinde biriken mikropların ölmesini sağlayacak. Böylece iyileştiğinizde de rujunuzu kullanmaya devam edebileceksiniz. Özellikle de pahalı ve sevdiğiniz rujsa!

Toz makyaj malzemeleri

Toz makyaj malzemeleri

Toz makyaj ürünleri allık, pudra, far gibi ürünlerdir. Bu ürünleri hastalık sırasında kullandıysanız temizlemeniz gerekir. Toz makyaj ürünlerinin temizlenmesi nispeten daha kolaydır. Bunun için yapabileceğiniz şey, elinize kuru bir peçete almak ve toz ürünün üstündeki katmanı hafifçe sıyırmaktır. Eğer toz makyaj ürünleriniz çok pahalı ise, hastalık esnasında daha ucuz, sizi idare edebilecek ürünler kullanarak ziyan olmasını engelleyebilirsiniz.

Maskara

Maskara

Maskara, göz ile direkt temas ettiği için aynı ürünün 3 aydan uzun süre kullanılması önerilmez. Hastayken maskara kullandıysanız, maskara fırçanızı temizlemeniz gerekir. Maskara fırçanızı temizlemeniz için pek çok yöntem mevcut. Ancak bunlardan en pratik olanı, bir bardağa koyacağınız alkole rimel fırçanızı batırmanız olacaktır. Bir dakika beklettikten sonra kuru bir mendille temizleyin ve steril fırçanız hazır!

Hastayken maskara kullanmanız gerekiyorsa, tek kullanımlık maskara fırçalarından edinmeniz daha sağlıklı olacaktır. Fırçayı kullandıktan sonra atacağınız için, maskaranın için hastalığınızdan kalan bakterilerin çoğalmasına da engel olmuş olursunuz.

Fondöten

Fondöten

Likit fondöten kullanıyorsanız sorun yok. Ancak eğer stik fondötenler kullanıyorsanız o zaman temizlik şart. Rujları temizlemekte kullanılan yöntemin aynısını stik fondötenlerde de uygulayabilirsiniz. Stik fondöteninizi kullandığınız kısmına kadar açın ve alkole batırın. Daha sonra kuru bir bezle kullandığınız kısmı hafifçe kazıyın. İşte tertemiz bir stik fondöten.

Ancak yine föndöteninize kıyamıyorsanız, sizi hastalıkta idare edebilecek likit bir fondötene geçiş yapmanız daha uygun olacaktır.

Makyaj fırçaları

Makyaj fırçaları

Hastalık sonrası yapmanız gereken ilk şey, kullandığınız ne kadar makyaj fırçası varsa hepsini temizlemektir. Makyaj fırçaları zaten düzenli olarak temizlenmesi gereken malzemelerdir. Fırçalar, temizlenmediği takdirde bakteri oluşumuna oldukça müsait bir alan olurlar. Hastalık sonrası fırçaların ekstra temizlenmesi gerekir.

Makyaj fırçalarını detaylı temizleme yöntemleri için şu habere tıklayabilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tırnak kırılmasının nedenleri (Tırnak neden kırılır?)