Hatalı rapor nedeniyle emekli maaşından oldu

Denizli'de oturan Ramazan Tuna'ya (46) 2 yıl önce kemik iliği kanseri teşhisi kondu. Hastaneden yüzde 67 iş göremez raporu alan Tuna, malülen emekli edildi. Raporundaki bir hata nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) emekli maaşını kestiğini anlatan Tuna "Devlet beni ölüme terk etti. Kuru ekmeğe muhtaç oldum" dedi

07 Kasım 2015, Cumartesi 11:54
A A
Hatalı rapor nedeniyle emekli maaşından oldu

Aslen Afyonkarahisarlı olan evli ve 2 çocuk babası Ramazan Tuna, 25 yıl İstanbul’da taksi şoförlüğü ve tekstil fabrikasında işçilik yaptı. Tuna’ya 2013 yılında kemik iliği kanseri teşhisi kondu. Tedavisi sırasında omiriliğindeki L-4 ve L-5 kemikleri kırıldı. Geçen yıl kök hücre nakli oldu. Eşinden ayrılan ve yakınları olduğu için Denizli’ye taşınan Tuna, emekli olmak için SGK’ya başvurdu. Toplam 1275 gün SGK prim gün sayısı olan Tuna’ya emekli olabilmesi için askerlik borçlanması yapması gerektiği söylendi. 6 bin TL yatırarak askerlik borçlanmasını ödediğini anlatan Ramazan Tuna, bin 800 gün üzerinden yüzde 67 iş göremez raporuyla malulen emekliye ayrıldığını belirtti.

Geçen Eylül ayına kadar maaş alan Ramazan Tuna, şöyle dedi:

"SGK, aylık 670 TL olan maaşımı bir anda kesti. Gerekçe olarak da Denizli Devlet Hastanesi’nin verdiği 'İş göremez’ raporunun yüzde 60’ın altında olduğunu gösterip, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında aldığım toplam 2 bin 32 TL maaşı geri istediler. Çünkü malülen emekliliği hak edecek engelde değilmişim. Denizli Devlet Hastanesi’ne bir kez daha başvurdum ve heyete girdim. Rapordaki hatayı düzelterek yüzde 67 iş göremez raporunu bir kez daha verdiler. Raporu Denizli SGK İl Müdürlüğü’ne götürdüm, ’İstanbul Kadıköy Şubesi’nden emekli olmuşsun, sorununu onlar çözsün’ yanıtını verdiler. Evden çıkamıyorum. İstanbul’a nasıl giderim? Ekim ayında emekli maaşı da alamadım. Denizli’nin varoşlarından Sevindik Mahalllesi’nde 270 TL ev kirası ödüyorum. Ev kiramı ödeyemez hale geldim. Kuru ekmeğe muhtacım. Devlet beni adeta ölüme terk etti. Yetkililer sesimi duyup, sorunumu çözsün."

KOMŞULARI YARDIM EDİYOR

Eşi ile boşanma davasının sürdüğünü kaydeden Ramazan Tuna, şöyle konuştu: "Eşim İstanbul’daki bir firmada çaycılık yapıyor. Onun SGK’sından bakılıyorum ve ilaçlarımı alıyorum. Boşanınca ne yapacağım? Kullandığım ilaçlar çok pahalı. Ben, İstanbul’da yaşayamadığım için Denizli’ye geldim. Tek odalı evde yaşıyorum. Benim dengeli beslenmem lazım ama devlet maaşımı kesti, komşularımın yardımıyla karnımı zor doyuruyorum. Omiriliğimden acilen ameliyat olmam lazım. Doktorlar ameliyat masasında kalma ihtimalinin yüksek olduğunu söylediler. Korkuyorum ve ameliyat olmak için hala karar veremedim."

Ferah IŞIK-Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER BMW CEO'su fenalaştı