Hatay Gastronomi Evi çölyak hastalarını ağırladı

Hatay Gastronomi Evi çölyak hastalarını ağırladı

Hatay Gastronomi Evi çölyak hastalarını ağırladı

13 Ocak 2020, Pazartesi 15:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Mehmet EZER/HATAY. (DHA)- HATAY mutfağına özgü lezzetleri misafirlerinin beğenisine sunan Hatay Gastronomi Evi, çölyak hastalarının günlük beslenme ihtiyaçları ile ilgili sohbete ev sahipliği yaptı.

Çölyak hastalarının ve ailelerinin katılım gösterdiği sohbette, Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Nergizoglu, çölyak hastalığı hakkında detaylı bilgiler paylaşarak hastaların neler tüketip tüketmemeleri ve dikkat etmeleri gereken konuları anlattı. Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Nergizoglu, “Bugün burada Hatay Gastronomi Evi ile birlikte çölyak hastalarının beslenme durumlarını ve besin tüketim durumlarını sizler ile paylaşacağız. Çölyak hastalığı genellikle genetik yatkınlıkla ortaya çıkabiliyor. Fakat bu hastalık sonradan da ortaya çıkabiliyor. Çölyak hastalarının tüketmesi ve tüketmemesi gereken besinler var. Hastalarımız özel tıbbi beslenme tedavisine maruz kalmaktalar. Özellikle buğday, arpa ve çavdar gibi besinleri tüketmemeleri gerekiyor. Bu besinleri tükettikleri zaman hangi besinleri ilave olarak tüketmeleri konusunda bilinçli olmaları gerekmekte. Bu konuda ailelerimize de çok önemli görevler düşmektedir. Çölyak hastalarımızın bilinçlenmesi amacıyla gerçekleştirilen sohbetimize ev sahipliği yapan Hatay Gastronomi Evi’ne teşekkür ederim" dedi.
Sohbetin ardından Gastronomi Evi’nde görevli Şef Süleyman Demirel, çölyak hastaları için özel hazırlamış olduğu yeşil mercimek salatası ikram etti.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hatay'da bir haftada 9 bin 834 araç kontrol edildi