Hava durumu raporu yayımlandı! Hafta genelinde hava nasıl olacak? Sağanak yağış rotasını değiştiriyor

Meteoroloji tarafından haftalık hava durumu raporu yayımlandı. Rapora göre pazar günü doğu kesimlerde hava sıcaklığı hissedilebilir derecede azalacak. Hafta genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinde seyretmesi bekleniyor. Öte yandan yurt genelinde aşırı yağışların yaşandığı bölgelerde sel meydana geldi, ulaşımda aksamalar yaşandı.

03 Temmuz 2021, Cumartesi 21:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Meteoroloji tarafından yapılan son hava durumu değerlendirmesine göre 4 - 10 Temmuz tarihleri arasında pazar günü doğu kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacak olan hava sıcaklığının pazartesi günü kuzey ve iç kesimlerde biraz artarak ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Pazar günü yurdun büyük bölümünde sağanak yağış etkili olacak. İstanbul başta olmak üzere, yurdun kuzey kesimleri ve İç Anadolu'da sağanak yağışın etkili olması bekleniyor.

Pazartesi günü sağanak yağış yurdun büyük kesimini terk etse de belli bölgelerde yine etkisini gösterecek.

Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Osmaniye, Gümüşhane, Artvin, Ardahan ve Kars'ta sağanak yağış etkili olacak. Yurdun güney kesimlerinde ise hava sıcaklığı artacak.

Salı gününde de sağanak yağış etkisini gösterecek. Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Amasya, Tokat, Gümüşhane, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Ardahan, Kars ve Artvin'de sağanak yağışın etkili olması bekleniyor.

Çarşamba günü sağanak yağış bu kez rotasını Marmara Bölgesi'nde çeviriyor. Marmara bölgesi başta olmak üzere İç Anadolu bölgesinin bazı bölümleri ve Doğu Karadeniz'de sağanak yağış etkili olacak. Güney'de de hava sıcaklığı bunaltacak.

Perşembe günü yağış etkinisi göstermeye devam ediyor. Kimi yerlerde hava sıcaklığı artarken kimi yerlerde sağanak yağış etkisini gösterecek.

İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Kütahya, Eskişehir, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu, Zonguldak, Ankara, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Kırıkkale, Nevşehir, Aksaray, Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Ardahan ve Kars'ta sağanak yağış bekleniyor.

Konya’da sağanak sele neden oldu

Konya’da sağanak sele neden oldu

Konya’da öğleden sonra etkili olan sağanak, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Yağış nedeniyle çok sayıda araç sürücüsü suyla dolan cadde ve sokaklarda mahsur kalırken, bir mahallede de tarım arazileri su altında kaldı.

Cadde ve sokaklar suyla doldu

Cadde ve sokaklar suyla doldu

Kırıkkale’de akşam saatlerinden itibaren sağanak etkili oldu. Kentin birçok noktasında etkili olan sağanak günlük yaşamı olumsuz etkilerken, Zafer Caddesi’nde su birikintileri oluştu.

Vatandaşlar yağmur nedeniyle zor anlar yaşadı. Sağanağa yakalananlar AVM ile bazı dükkanların tentelerinin altına sığınarak yağışın geçmesini bekledi. Suyla dolan caddelerde trafikte araç kullanan sürücüler ilerlemekte güçlük çekti. Zaman zaman trafikte aksamalar da yaşandı.


Sağanak nedeniyle bazı iş yerlerini de su bastı. Hüseyin Kahya Mahallesi’nde bir fırın çalışanı, ayakkabılarını çıkarıp suyun içinde terlikle yürüyerek vatandaşlara ekmek sattı. Bazı iş yeri sahipleri ise dükkanlarına dolan suları kovalarla boşaltmaya çalıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her yıl koronavirüs aşısı olmak gerekir mi? Uzman isimden flaş açıklama