Hava kirliliği 12 milyon kişiyi öldürdü!

Dünya Sağlık Örgütü, 2012 yılında dünyada 12.6 milyon kişinin çevresel faktörlere bağlı olarak yaşamını yitirdiğini açıkladı. Örgüt başkanı Chan'dan uyardı: "Ülkeler, insanların sağlıklı çevre koşullarında yaşamaları için harekete geçmezse milyonlar hasta olmaya ve erken yaşta ölmeye devam edecek"

21 Mart 2016, Pazartesi 09:53
A A
Hava kirliliği 12 milyon kişiyi öldürdü!

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 2012 yılı raporu yayımlandı. Buna göre 12.6 milyon insan çevre ve hava kirliliği nedeniyle öldü. Başkan Margaret Chan, “Eğer ülkeler, insanların sağlıklı çevre koşullarında yaşam ve çalışma hakları için harekete geçmezse milyonlar hasta olmaya ve erken yaşta ölmeye devam edecektir” diye konuştu.

Habertürk'ün aktardığına göre; raporda, birçok ölümün yoksulluk ve hızlı gelişen kentleşmeye bağlı olduğuna işaret edilerek, hızlı kentleşmenin hava kirliliğini artırdığı vurgulandı.

EN FAZLA ÖLÜMLER GÜNEYBATI ASYA'DA 

Hava kalitesi sorununun çok sayıda orta ve alt sınıf şehirlerde görüldüğü kaydedilen raporda, Çin, Hindistan, Güneybatı Asya ülkeleri ve Pasifik bölgesinde endüstriyel gelişmenin hava kirliliğini artırdığı belirtildi. Bu durumun hastalıkları tetiklediği ve ölümleri artırdığı vurgulandı. Söz konusu bölgelerde kentleşme ve araç sahipliğinin artmasının çevreyi olumsuz etkilediği, bunun da milyonlarca insanın ölümüne neden olduğu kaydedildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Terör korkusuna karşı 9 öneri!