Soğuktan koruyan ve uzun süre tokluk hissi veren tahin helvası

Uzun süre tokluk hissi vermesiyle bilinen ve vücut ısısını koruyarak soğuktan etkilenmeyi önleyen helva, kış aylarında özellikle Kütahya'da yoğun talep görmeye başladı.

10 Aralık 2019, Salı 16:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Havaların soğumaya başlamasıyla son günlerde satışların büyük ölçüde attığını söyleyen işletme sahibi Rıza Helvacıoğlu, soğuk havalar ile birlikte insanların üşüdüğünü ve enerji ihtiyacı nedeni ile de tahin helvası satışlarının arttığını söyledi.

Helvacıoğlu, "Havaların soğuması ile birlikte insanlar üşümeye başladılar ve enerji ihtiyaçları oldu ve geleneksel Tahin Helva satışlarımız büyük ölçüde arttı. Müşterilerimiz iki katına çıktı. Biz 4 kuşaktır helvacılık yapıyoruz. Benim babamın dedesi bile helvacı idi, ben de 7 yaşımdan beri helvacılık yapıyorum. Bizim helvalarımızın güzel olmasının nedeni geleneksel türde üretmemiz. Helvalarımızı biz bakır kazanlarda karıştırma yöntemi ile tamamen insan gücü üretiliyor. Kütahya’ya seyahat eden insanlar gittikleri illerde Kütahya’nın yöresel helvasını tattırması ve tavsiye etmesinden sonra bugün Silopi’ye, Şırnak’a, Bitlis’e, Artvin’e kısacası Türkiye’nin dört bir tarafına helva gönderiyoruz. Helva çeşitlerde ise en çok yapılan sade, kakaolu ve Antep fıstıklıdır. Biz bunun yanı sıra Kürek Helvası ve çikolatalı helva’da yaparak çeşitlilik yapıyoruz” diye belirtti.


Vatandaşlar ise, kışın vazgeçilmez lezzeti olan tahin helvası aldıklarını, helvayı evlerinden eksik etmediklerini söylediler.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Termiye basura ve şeker hastalığına iyi geliyor, kolon kanserinden koruyor