Havuza değil, denize girin! (Yazın görülen hastalıklar)

KBB Uzmanı Doç.Dr. Altuğ Altundağ, yaz aylarında sık görülen kulak-burun-boğaz hastalıkları hakkında bilgi verdi

12 Haziran 2019, Çarşamba 17:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BURUN KANAMASI

BURUN KANAMASI

Burun, mevsimsel değişikliklerden çok çabuk etkilenen bir organ. Kış aylarında fazla miktarda mukus üreterek bakteri ve virüslere karşı koruma sağlamaya çalışır. Yazın da çok kolay kurur. Burnun ön girişinde o bölgeyi besleyen çok fazla damar ağı var. Burun mukozası (burun iç tabakası) kuruduğunda yüzeyel kılcal damarların üzerindeki tabaka kolayca aşınır. Hafif sıcaklarda hemen kanamalar yapmaya başlar.

TANSİYON VARSA DİKKAT!

TANSİYON VARSA DİKKAT!

Kanama hiçbir neden olmadan ortaya çıkabilir. Ama bazı kişiler daha fazla bu sorunu yaşar. Örneğin yüksek tansiyonu olan ileri yaş bireylerde şiddetli burun kanamalarına sık rastlıyoruz. Yine burun kıkırdağında eğrilik olanlarda (deviasyon) kemik yapı bir tarafa daha çok eğildiği için kılcal damarlar belirgin hale geliyor. Bu da kanama riskini artırıyor. Çocuklarda da burun kanamasını sık görüyoruz.

EN YAPMALI?

EN YAPMALI?

● Burun kanamasını durdurmak için burnunuzu kenarlarından bir mandalla sıkıştırır gibi sıkın. Bu şekilde 5 dakika bekleyin. Daha sonra burun içinde hiç pıhtı kalmayacak şekilde sümkürün. Ardından içeriyi deniz suyuyla yıkayın. En son burnunuzun içine nemlendirici burun kremi sürün.


● Tansiyon hastasıysanız ve tatil esnasında şiddetli burun kanamanız varsa ilk iş tansiyonunuzu düşürmek olsun. Daha sonra ense ve burun köküne buz uygulayın.


● Güneş altında çok kaldığınızda tansiyonunuzun yükselebileceğini aklınızda tutun. Ara ara tansiyonunuzu kontrol edin. Burnunuzun içine nemlendirici spreyler sıkıp gölgelik alanda durun.


● Her yaz sık kanayan bir burun yapınız varsa yaza girer girmez burun nemlendirici kremleri kullanmaya başlayın.

BURUN KIRIKLARI

BURUN KIRIKLARI

Yaz aylarında burunla ilgili darbeler çok sık yaşanıyor. Özellikle sığ yerlere balıklama atladığımızda burnumuzu şiddetli biçimde çarpıp kırıklar oluşabiliyor. Bu esnada önemli olan kırıktan sonra koku duyusunun mutlaka kontrol edilmesi. Bazı burun kırıkları kalıcı koku körlüğüne neden olabiliyor. Hastanın o esnada koku alıp almadığı genellikle sorgulanmıyor.


Travmadan bir süre geçince hasta koku alamadığını fark ediyor. Erken dönemde koku duyusuyla ilgili bir şikayet varsa koku alanını tıkayan bölgenin mutlaka düzeltilmesi, gerekirse cerrahi müdahale yapılması lazım.


Eğer orada bir koku siniri kopmuşsa siniri yenileyici ilaçların verilmesi ve erken dönemde koku egzersizlerinin mutlaka başlaması gerekiyor.

TUZLU SU İLAÇ GİBİ

TUZLU SU İLAÇ GİBİ

Yaz aylarında havuzdan ziyade denize girilmesini öneriyoruz. Tuzlu suyla burnun yıkanması çok faydalı. Özellikle sinüsler için tuzlu su etkili bir tedavi yöntemi. Denize girmek aynı zamanda kış için de bir hazırlık çünkü burun daha sağlıklı bir ortama kavuşuyor.

Havuz konusuna gelince... Klor ya da ozonla temizlenen havuzlar burun etlerini şişir, alerjisi olanlarda burun tıkanıklığını artırır. Tıkanıklık sonrasında sinüzit (sinüs iltihabı) veya orta kulak iltihabı ortaya çıkabilir.

TATİL ÖNCESİ MUAYENEYE

TATİL ÖNCESİ MUAYENEYE

Yaz aylarında tatile çıkmadan önce mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurup kulak kiri temizliği açısından kontrolden geçin. Havuza ya da denize girdiğimizde kulağımızdaki kir şişip tatil boyunca işitme kaybına hatta enfeksiyona yol açabilir. Kulak kanalı dar olan kişilerde kulak, kiri dışarı atamıyorsa o kulağın temizlenmesi şart.

KLİMALARIN BAKIMINO YAPTIRIN

KLİMALARIN BAKIMINO YAPTIRIN

Yaz aylarına geçişte hem arabadaki hem de evdeki klimaların bakımı yapılmalı. Pek çok kişi 8-9 saat araba kullandıktan sonra boğazının ağrıdığını, hasta olduğunu söylüyor. Bunun nedeni de araba klimalarının temizlenmemesi ve klimadaki mikropların direkt yüze vurması.


Klima enfeksiyonuna bağlı farenjit (yutkunma güçlüğü, boğaz yanması, acı ve kaşıntıya neden olan hastalık) ve tonsilit (bademcik iltihabı) çok sık karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde otellerde yaz aylarına geçişte klimaların bakımı yapılmamış, filtreleri temizlenmemişse önce boğaz enfeksiyonu, ardından da lejyoner hastalığı dediğimiz yaz zatürresi ortaya çıkıyor.


HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Herkesin utanıp da dile getiremediği 5 cinsellik sorusu