Havuzlarda enfeksiyon kapmamak için bunlara dikkat!

Yaz aylarında serinlemek için girilen yüzme havuzlarında hijyen kurallarına dikkat edilmezse ciddi enfeksiyonlarla karşı karşıya kalınabiliyor

26 Temmuz 2017, Çarşamba 09:43
A A
Yaz aylarında viral göz enfeksiyonlarının arttığını, en önemli bulaşma yolunun yüzme havuzları olduğunu belirten Acıpayam Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Kemal Yayla, iyi klorlanmayan ve temizlenmeyen havuzların mikroorganizmaların çoğalması için uygun ortam oluşturduğunu söyledi.

Yüzme havuzları ve sahillerin serinlemek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerler olduğunu söyleyen Opr. Dr. Kemal Yayla, "Ancak iyi temizlenmeyen ve klorlanmayan havuzlar, aynı zamanda gözlerde hastalık yapıcı birçok mikroorganizmanın da barınağı haline geliyor. Gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, sulanma, bulanık görme, ışığa hassasiyet gibi belirtiler veren göz enfeksiyonları her yaşta ortaya çıkabiliyor. Ancak çocuklar bu durumdan daha çok etkileniyor. Kimi hastalarda bu belirtilerin bazıları hafif derecede ortaya çıkabilirken kimilerinde ise tüm belirtiler ağır bir tabloyla karşımıza çıkıyor. Bu mikropların en önemli özelliği çok bulaşıcı olmalarıdır" dedi.

BU ÖNLEMLERİ ALIN

Havuz suyundan bulaşan ve tatil keyfini bozabilecek göz enfeksiyonlarından bazı önlemler alınarak korunabileceğini söyleyen Opr. Dr. Kemal Yayla, "Havuz gözlüğü kullanmak en iyi korunma yöntemidir. Serinlemek için doğru oranda klorlanan, mikrobik analizleri düzenli yapılan, berrrak görünümlü, hijyen kurallarına uyulan havuzların tercih edilmesi bu enfeksiyonlardan korunmanın bir diğer yoludur. Eğer lens kullanılıyorsa havuza girmeden önce lensin çıkarılması gerekir. Yanlışlıkla lens ile havuza girildiyse lens hemen çıkarılmalı ve tekrar kullanılmamalı. Eğer gözde bir enfeksiyonun ortaya çıkmaya başladığı düşünülüyorsa en kısa zamanda bir göz doktoruna muayene olunmalı. Tatil devam ediyorsa göz enfeksiyon belirtileri varken tekrar havuzu kullanmak  hem kişinin kendi sağlığı hem de diğer kişilerin göz sağlığı için sakıncalı" diye konuştu.

DENİZ GÖZLÜĞÜ KULLANIN

Yüzme havuzlarındaki klor düzeyinin fazlalığı sebebiyle mikrobik göz hastalıklarıyla karışabilecek bir diğer durumun  göz irritasyonu olduğunu söyleyen Opr. Dr. Kemal Yayla, "Daha çok gözlerde kızarıklık, batma ve yanma belirtileriyle göz kliniklerine başvuran bu hastaların tedavisinde öncelikle klorun göz yüzeyinden yıkanması, sonrasında da suni gözyaşı gibi damlalarla göz yüzeyindeki hasarın azaltılması yoluna gidiliyor. Bazı kişilerde ise deniz suyu, klora bağlı göz irritasyonuna benzer belirtilere neden oluyor. Deniz suyundaki tuz miktarının fazlalığı, hassas gözlerde kızarıklık ve yanma şikayetlerine yol açıyor. Önlem olarak deniz gözlüğü kullanmak ve uzun süre denizde kalmamak gerekir" dedi.

Osman Nuri BOYACI/ DENİZLİ, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.