Hayali gerçek oldu

Doğuştan sağ bacağının dizinden aşağısı olmayan, Türkiye'nin ilk bacak amputeli atleti olma unvanını elde eden Nurullah Kart, 100 ve 200 metrelerde koşacağı Paralimpik Dünya Şampiyonası'na hazırlanmaya başladı

13 Ocak 2014, Pazartesi 20:07
A A
Hayali gerçek oldu

Doğuştan sağ bacağının dizinden aşağısı olmayan, Türkiye'nin ilk bacak amputeli atleti olma unvanını elde eden Nurullah Kart, 100 ve 200 metrelerde koşacağı Paralimpik Dünya Şampiyonası'na hazırlanmaya başladı.

Maddi olanaksızlıklar nedeniyle yıllarca koşu protezi alamayan Nurullah Kart'a ABD'de yaşayan bir Türk işadamı yardım elini uzattı. Ahmet Piriştina İzmir Kent Arşivi ve Müzesi'nde sanat tarihçisi olarak çalışan evli ve 32 yaşındaki Nurullah Kart'ın da hayalini gerçekleştirme umudu doğdu. Kart, Türk işadamının 22 bin euroya satın alarak kendisine gönderdiği karbon protez bacağı takarak olimpiyatlara hazırlanmaya başladı.

Eski Türkiye rekortmeni ve milli takım antrenörü Metin Durmuşoğlu'yla İzmir Atatürk Stadı'nda çalışan Kart, 100 ve 200 metrelerde yaptığı derecelerle dünya şampiyonasına hazır olduğunu gösterdi.

Kart "Çocukluğumdan bu yana hep koşmak, atletizm yapmak istedim, Bu nedenle protez bacağa uyum sağlayabilmek için beş kez ameliyat oldum. Durumumu internette paylaştım. ABD'de yaşayan Türk işadamı elini uzattı. Hedefim, Türkiye'nin tek ampute bacaklı atleti olarak ülkeme uluslararası yarışmalarda altın madalya getirmek"dedi. Antrenör Durmuşoğlu da Nurullah Kart'ın olimpiyatlardan madalyayla döneceğine inandığını söyledi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...