Hayatı kolaylaştıran fikirler | Hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler

Bazen hiç aklımıza gelmeyen sorunların çözümü hiç aklımıza gelmeyen yerlerde ve düşündüğümüzden daha kolay. Gelin hayatta karşımıza çıkan küçük problemleri çözmenin daha önce aklınıza gelmemiş basit yolları…

20 Şubat 2018, Salı 09:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Parmağınız kırıldığında tabii ki doktora gideceksiniz...

Ancak gidene kadar atel yapmak isterseniz, bir kürdan ve bir lastik size yeterli olacaktır.

Ekmeklerinizin daha uzun süre taze kalabilmesi için ekmek dolabınıza birkaç elma koyun. 

Kolyelerinizin birbirine karışmasını engellemek için çıkardığınızda bir pipete bağlayabilirsiniz.

Ayrıca birbirine karışan kolyenizi çözmenin bir yolu daha var. Nasıl mı? Hemen anlatalım: 

Kolyenizin düğümlenen kısmına bebek pudrası dökün. Bebek pudrası kolyenizin daha kolay bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır. 

Kreplerinizin muntazam olması için bitmiş bir ketçap şişesi kullanabilirsiniz. Yıkadığınız şişenin içine hazırladığını krep hamurunu koyun ve tavaya sıkarak düzgün ve eşit biçimde yayılmasını sağlayın. 

Mutfağınızda değişik bir atmosfer kazanmak için baharatları kavanozlara koyup duvarda muhafaza edebilirsiniz. Hem geri dönüşüme katkıda bulunacaksınız hem de paranız cebinizde kalacak. 

Bantların ucunu bulmak, samanlıkta iğne aramaya benziyor, biliyoruz! Koli bandının ucuna iliştirdiğiniz bir ataç, tekrar kullanmak için elinize aldığınızda ucunu bulmanız için size zaman kazandıracak. 

Meyvelerinizi soyulduğundaki tazeliğinde saklayabilirsiniz.

Bunu yapmak için ilk önce elmayı bıçakla kestikten sonra hiç ayırmadan lastik geçirin.

Lastiği açtığınızda meyvelerin kestiğiniz andaki tazelikte olduğunu görebilirsiniz.

Kahve çekirdekleri her koşulda dekorasyonunuzu tamamlayan en pratik unsur 

Doğradığınız çiğ soğanın tazeliğini kaybetmemesi için muhafaza ettiğiniz tabak ya da kabı tuzlayın. 

Elektrikler kesildiğinde ya da kamptayken, ışıldağı boş bir bidona bağlarsanız çok daha geniş bir alanı aydınlatabilirsiniz. Boş bidonun hacmiyle dağılan ışık daha fazla görünecek. 

Izgara ya da fırında pişirdiğiniz etlerin daha yumuşak olması için pişirmeden birkaç saat önce mayonezde bekletin. 

Takabilmek için dakikalarınızı harcadığını bileklikleri bir ataç yardımıyla fotoğraftaki gibi kolayca kapatabilirsiniz. 

Kıyafetlerdeki ruj izini çıkarmak için saç spreyi kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine sprey çıkığ biraz bekletin ve duru su ile yıkayın. 

Fotoğraf makinenizi plaja götürürken kumdan zarar görmesini önlemek için sabun kutusu kullanın

Süet ayakkabılardaki lekeleri, tırnak törpüsüyle kolayca çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey törpüyü lekenin üzerinde çok bastırmadan gezdirmek. 

Kare sandviç ekmekleri ve yuvarlak salam dilimleri hiçbir zaman ortak noktada birleşemiyor değil mi! Sandviç hazırlarken içine koyduğunuz salam ya da jambonun eşit miktarda yayılması için fotoğraftaki bu yöntemi uygulayın. 

Çalışma masanızdaki kablo karmaşasından, gömlek iğnesi ya da kağıt tutacağı kullanarak kurtulabilirsiniz.  Böylelikle kabloların kalabalık ve çirkin görüntüsünden de kurtulmuş olursunuz. 

Yemek pişirirken tarif defterinizi bir askı ile mutfak dolabınıza tutturabilir, hem yerden kazanıp hem de kirlenmesini önleyebilirsiniz. 

Bir pastayı muntazam şekilde dilimlemek için diş ipinden yardım alabilirsiniz. Hem hijyenik hem de muazzam dilimlenmiş pastanızı afiyetle yiyebilirsiniz!

Eskimiş pantolon askısının mandallarını, açık paketlerin içindeki gıdaların tazeliğini koruması amaçlı kullanabilirsiniz. Ekstra kilitli poşet ya da mandal almanıza hiç gerek yok. 

Telefon ya da tabletinizin şarj kablosuna taktığınız tükenmez kalem yayı, kablonun hasar görmesini engeller. Böylelikle her ay yeni telefon şarj kablosu almak zorunda kalmazsınız. 

Matkapla duvarda delik açmak, yerde bir yığın pislik oluşmasına sebep oluyor değil mi? Bunu önlemenin aslında çok kolay bir yöntemi var: Yapışkanlı bir not kağıdını, oluk olacak şekilde kıvırıp delik açacağınız yerin hemen altına yapıştırırsanız, evi süpürmek zorunda kalmazsınız. 

Tavana asacağınız depolama kasaları ile yerden tasarruf edebilirsiniz. Tavana sıkıca tutturduğunuz kasaların içinde yorgan, yastık, nevresim gibi yer kaplayan eşyaları muhafaza edebilirsiniz. 

Anahtarlarınızı oje ile değişik renklere boyayarak ayırabilirsiniz. Kapıda saatlerce doğru anahtarı bulmak için uğraşmaktan da kurtulursunuz. 

Dondurma yerken elinize damlamasından hoşlanmıyorsanız, çubuğun altından geçireceğiniz bir cupcake kağıdı imdadınıza yetişecektir. Yaşasın pratik çözümler! 

Duvara çivi çakarken elinize vurmaktan bıktıysanız bir mandal yardımıyla kendinizi koruyabilirsiniz. Çekiç mağduru şiş parmaklara son!

Boya kutusunun ortasından geçen bir lastiki badana sırasında fırçayı daha rahat kullanmanıza yardım edecektir. Fırçayı banda sıyırarak fazla boyayı alabilir ve hata yapma oranını azaltabilirsiniz. 

Kaynayan tenceredeki sıvının taşmaması için üzerine tahta bir kaşık koymanız yeterli. Ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın ve sık sık kontrol edin. 

Yemeğiniz ya da çorbanız fazla tuzlu olmuşsa içine patates ekleyerek tadını dengeleyebilirsiniz. Aslında yemeklerinizi pişirirken tuz eklemezseniz bu sorun da ortadan kalkar. 

Bir türlü ayrılmayan anahtarlık halkasını, ofiste zımba çıkarmak için kullandığınız minik kanca yardımıyla kolayca açabilirsiniz. Tırnaklarınızın kırılmasını da böylelikle engellemiş olursunuz. 

Havuza ya da deniz kenarına gittiğinizde değerli eşyalarınızın çalınmasını önlemek adına boş bir güneş kremi kutusunu kasa olarak kullanabilirsiniz. Dışarıdan sadece sıradan bir güneş kremi şişesi gibi görünecek ve kimsenin dikkatini çekmeyecektir. 

Aracınızın farlarını temizlemenin en iyi yolu diş macunu. Farın üzerine sürdüğünüz macunu yumuşak bir bezle ovalayarak farlarınızın tertemiz olmasını sağlamak mümkün. 

Boş bir plastik şişeden, telefon tutucu yapabilirsiniz. İçine dilerseniz kumanda ya da anahtar gibi şeyler de koyabilirsiniz. 

Bir askıya dizeceğiniz duş perdesi halkalarıyla eşarp/şallarınızı düzenleyebilirsiniz. Hangisi neredeydi sorunu da ortadan kalkacaktır. 

Ahşap mobilyalarınızdaki ufak çizikleri cevizle ovalayarak onarabilirsiniz. Sonuca siz de çok şaşıracaksınız. 

Traş bıçağının jiletini keskinleştirmek için eski bir kot pantolona sürtebilirsiniz. Fazla bastırmamaya özen gösterin, pantolonunuzun yırtılmasını istemezsiniz. 

Telefonunuzu uçak modundayken şarj ederseniz daha hızlı dolacaktır. 

Ufak küpelerinizin kaybolmasını önlemek için düğmelerle organize etmeyi deneyebilirsiniz. 

Bilgisayar klavyenizi allık fırçasıyla kolayca temizleyebilirsiniz

Ayakkabınızın ayağınızı vurup topuğunuzda su toplanmasını engellemek için stick deodorant kullanabilirsiniz 

Kıyafetinizdeki mürekkep lekelerinden el dezenfektan jeli yardımıyla kurtulabilirsiniz

Değerli bir eşyanızı evin içinde kaybettiğinizde elektrik süpürgenizin boru ucuna bir çorap geçirip dip köşe süpürerek başarıya ulaşabilirsiniz 

Vazodaki çiçeklerin daha uzun süre taze görünmesi için suyuna birkaç damla votka ile 1 çay kaşığı toz şeker ekleyin

Bir türlü açılmayan inatçı ambalajları kavanoz açacağı yardımıyla açabilirsiniz

Mutfakta yer kazanmak istiyorsanız spagetti paketlerini ufak bir dergilik içinde muhafaza edebilirsiniz

Artık yünleri mandallara sararak birbirine karışmasını önleyebilirsiniz

Kıyafetinizdeki son dakika kırışıklıklarını saç düzleştirici ile açabilirsiniz

Ayakkabılarınız ayağınızı vuruyorsa kalın bir çift çorap ile giyip birkaç dakika saç kurutma makinası ile kurutun 

Özellikle masa gibi ahşap mobilyalardaki keçeli kalem lekelerinden diş macunu yardımıyla kurtulabilirsiniz

Makinenizin kötü kokmasını engellemek için bir miktar karbonat ve sirkeyi deterjan bölümüne koyup boş olarak çalıştırın. Bunu periyodik olarak yaparsanız daha etkili sonuç alabilirsiniz

Üçlü prize takılı pek çok şarj aleti görüntü kirliliği oluşturuyorsa elektriğe dayanıklı materyalden yapılmış bir kutu içine saklayarak yeni bir şarj ünitesi oluşturabilirsiniz

Tel toka gibi minik metal eşyalarınızı mıknatıs bir şerit ile kaybolmadan saklayabilirsiniz

Artık giymediğiniz kot pantolonların ceplerinden dekoratif duvar kalemliği yapabilirsiniz 

Deri ayakkabılarınızın üzerindeki lekeleri temizlemek için 2 bardak suya atılan 1 kaşık sirkeyi diş fırças yardımıyla uygulayabilirsiniz

Rugan ayakkabılardaki çatlak görünümden kurtulmak için vazelin kullanın

Zencefil soymak için en pratik yolun tatlı kaşığı kullanmak olduğunu biliyor muydunuz? 

Avokayu kestikten sonra kararmasını önlemek için yanında sarımsak ile muhafaza edin

Spor ayakkabılardaki kötü kokudan kurtulmak için karbonat kullanabilirsiniz

Islanmış ayakkabıları kurutmak için gazete kağıdı ve pirinç kullanın

Ütü tabanını temizlemek için temiz bir kağıdı, ütünün altına bir miktar tuz koyarak ütüleyin

İçeceğinizin hızlıca soğumasını istiyorsanız şişenin etrafına ıslak kağıt sarın ve dolaba koyun. İçeceğiniz 2 dakika içinde buz gibi olacak 

Tencere dolabınız her açtığınızda üzerinize yıkılıyorsa kapaklarını eski bir dergilik rafında muhafaza edebilirsiniz

Güneş gözlüklerinizin biri orada biri buradaysa ve arayıp bulamıyorsanız işte çözüm: Bir kıyafet askısı ile hepsini bir arada tutabilir ve aradığınızı da kolayca bulabilirsiniz

Soğan doğrarken sakız çiğnerseniz gözlerinizin yanmasından kurtulabilirsiniz 

Doğum günü pastası üzerine koyulan mumların eriyip pastayı ziyan etmesini istemiyorsanız mumların dibine halka şeklindeki kahvaltılık mısır gevreği koyabilirsiniz

Pasta servis tabaklarını yatak odanızda da kullanabilirsiniz; bakım ürünlerinizi bir arada ve dekoratif olarak düzenleyebilirsiniz

Yumurta haşlarken suyuna bir çay kaşığı karbonat koyarsanız çok daha kolay soyulduğunu göreceksiniz

Kıyafetlerinizdeki elektriklenmeyi önlemek için paça içine bir adet ataç yerleştirebilirsiniz 

Acı biber acısının elinize bulaşmasını istemiyorsanız önce ellerinizi bir parça zeytinyağı ile ovalayın. 

Çamaşır sepetlerini duavara monte ederek dekoratif ve kullanışlı alanlar yaratabilirsiniz 

Duvardaki bir lekeyi tebeşirle silip birkaç dakika bekledikten sonra ıslak mendille silerek temizleyebilirsiniz

Bebeğinizin eski beşiğini ufak dokunuşlarla minik bir aktivite masasına çevirebilirsiniz. Böylelikle hem yerden hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. 

Pek çok kişinin hemen hemen her gün tükettiği gazlı içeceği tuvalete döktüğünüzde ne yaptığını biliyor musunuz? Klozetin içi tertemiz oluyor! İçeceği klozetin içine eşit miktarda dağıtığ biraz fırçalayın, sonuç sizi de şaşırtacak. 

Saksıların dibine kahve filtresi koyarsanız suladığınız zaman alttaki tabağın kirlenmesini önlemiş olursunuz

Pizzanızı ısıtırken altına bir miktar yağ sürerseniz kıtır kıtır olacaktır

Kerevizi dolapta daha uzun süre taze saklayabilmek için alüminyum folyoya sarmayı deneyin

Çiğ yumurtaları bitkisel yağla ovalarsanız son tüketim süresini 3 hafta daha ertelemiş olursunuz

Duş başlığı veya musluklardaki kireç lekelerinden kurtulmak için sirke ile ovalayıp buzdolabı poşetine sarın. Ertesi gün durulayınca pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz

Dökme demirden yapılan tencere ve tavalarınızı tuz ile ovalayarak temizleyebilirsiniz 

Eşarp ve şallarınızı, kağıt havlu rulosuna sararak kırışmadan dolabınızda tutabilirsiniz

Şişe mantarlarını iğnelik olarak kullanabilirsiniz

Telefonunuzdan müzik dinlerken altına büyük bir kase yerleştirirseniz sesin çok daha fazla çıktığını hissedeceksiniz

Vantilatör çalıştırınca önüne parfümlü mendil koyarsanız odanızın serinlerken aynı zamanda güzel kokmasını sağlayabilirsiniz 

Laptop klavyesini yapışkanlı not kağıdı yardımıyla temizleyebilirsiniz

Ahşap kesme tahtanızı tuz ve limon yardımıyla tertemiz yapabilirsiniz

Camları sildikte sonra gazete kağıdı ile cilalayabilirsiniz

Yerler kaygansa ayakkabınızın altına sargı bezi yapıştırın

Kumaş ayakkabılarınızı su geçirmez hale getirmek için balmumu ile sıkı sıkı kaplayın 

Böğürtlen lekesini çıkarmanın en kolay yolu oksijenli su 

Çamaşır kurutucunuzun içine atacağınız bir-iki alüminyum folyo topu, kıyafetlerinizin elektriklenmesini engelleyerek hemen giyip çıkmanıza yardımcı olacak.

Çileklerin üzerindeki yeşillikleri temizlemek için pipet kullanabilirsiniz 

Mail veya sosyal medya hesaplarınız için şifre oluştururken özel karakterleri kullanırsanız, işinizi daha sağlama alırsınız

Kek pişirdikten sonra üzerine bir dantel serip pudra şekeri dökerseniz harika bir süsleme elde edersiniz (aynı şey tüm tatlılar için geçerli, pudra şekeri yerine kakao da kullanabilirsiniz)

Mutfak havluları için ayrıca havluluk almanıza gerek yok, kıyafet askıları da aynı görevi görüyor

Düğüm olmuş bir kolyeyi çözmek için bebek pudrası kullanın 

Asitli içecek kutusuna koyulan pipetin dışarı çıkmaması için açma halkasının içinden geçirebilirsiniz

Bitmiş çikolata kreması kavanozunun içine sıcak süt koyup leziz bir fincan sıcak çikolata elde edebilirsiniz

Kahve düşkünüyseniz yaz aylarında buzluğun içine filtre kahveyi koyup dondurabilir ve harika bir lezzet elde edebilirsiniz 

Su altı fotoğrafı çekmek istiyorsanız telefonunuzu kilitli poşete koyabilirsiniz ancak bu konuda herhangi bir garanti verilemiyor. 

Tuvalette dik açıyla değil, 35 derecelik bir açıyla, ayağınıza destek koyarak oturursanız, en doğru şekli bulmuş olursunuz. 

Havalar iyice ısınıyor: En güzel soğuk içeceği evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için buz kalıplarının içine nane, limon gibi aroma veren meyveler koyabilirsiniz. 

Sütlü patates pürenizin altın rengi olması için kullandığınız sütün ılık olduğuna emin olun, soğuk süt patatesin rengini karartır. 

Tabaklarınızda kalan yumurta, balık gibi kokulardan tamamen kurtulmak için sirkeli su ile ovalayın. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunus'un incisi: Eski Binzert Limanı