Hayatını kaybeden Oruç Aruoba kimdir? Oruç Aruoba kaç yaşında ve neden öldü?

Hayatını kaybeden Oruç Aruoba kimdir? Oruç Aruoba kaç yaşında ve neden öldü?

'Türkiye'nin Nietzschesi' olarak bilinen Oruç Aruoba hayatını kaybetti. Peki yazar, şair ve felsefeci Oruç Aruoba kimdir? Oruç Aruoba kaç yaşında ve neden öldü?

31 Mayıs 2020, Pazar 11:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Akademisyen olarak başladığı kariyerine yazar, şair ve felsefeci olarak devam eden Oruç Aruoba 72 yaşında hayata gözlerini yumdu.

'Türkiye'nin Nietzsche'si' olarak bilinen Oruç Aruoba'nın vefatını Metis Yayınları, "Sevgili Oruç Aruoba'yı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine, sevenlerine, okurlarına başsağlığı dileriz." diye duyurdu. Bu acı gelişme sonrası 'Oruç Aruoba kimdir? Kaç yaşında ve neden öldü?' soruları sorulmaya başlandı.

Oruç Aruoba kimdir?

1948 yılında Karamürsel'de doğdu. TED Ankara Koleji'ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Yine Hacettepe Üniversitesi'nde çalışmalarına devam ederek felsefe bilim uzmanı oldu. 1972 ve 1983 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaparken felsefe bölümünde doktorasını tamamladı. Bu süreçte, Almanya'da Tübingen Üniversitesi'nde felsefe semineri üyeliği ve 1981 yılında Victoria Üniversitesi (Wellington) (Yeni Zelanda) konuk öğretim üyeliğinde bulundu. Kırmızı Dergisi gibi çeşitli basın organlarında yayın yönetmenliği, yayın kurulu üyeliği ve yayın danışmanlığı yaptı. Birçok dergide yazı ve çevirileri yayınlandı.

Aruoba, Hume, Nietzsche, Kant, Wittgenstein, Rainer Maria Rilke, Von Hentig, Paul Celan ve Matsuo Bashō gibi düşünür, yazar ve şairlerin eserlerini Türkçeye kazandırdı. Wittgenstein'ın eserlerini Türkçeye ilk defa Oruç Aruoba çevirdi.

Aruoba, “Tümceler, Bir Yerlerden Bir Zamanlar, De ki İşte, Yürüme, Hani, Ol/An, Kesik Esin/tiler, Geç Gelen Ağıtlar, Sayıklamalar, Uzak, Yakın, Ne Ki Hiç,İle, Çengelköy Defteri, Zilif, Doğançay'ın Çınarları, Benlik, Meşe Fısıltıları, David Hume'un Bilgi Görüşünde Kesinlik, Nesnenin Bağlantısallığı A Short Note on the Selby-Bigge Hume The Hume Kant Read, Tebliğ” eserlerini kaleme aldı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MEB, açıköğretim sınav tarihlerini açıkladı