Hayatınızdaki en önemli insanlardan biri neden ablanız?

Bir ablan varsa, başını belaya soktuğunda arkasına saklanabilir, ev işlerini yaptırabilir ve hatta elbiselerini ödünç alabilirsin. Psikologlara göre, kız kardeşinizin ve en önemlisi bir ablanızın olması zihinsel dengenizi ve genel gelişiminizi geliştiriyor.

11 Ekim 2019, Cuma 14:30 Son Güncelleme:
A A

Posta.com.tr

Etrafınızdaki kız kardeşleriyle birlikte büyüyen çocukların daha mutlu ve psikolojik durumlarının daha sağlıklı olduğuna hiç dikkat ettiniz mi? Pisikologlara göre bir ablanızın olması hayatınızın her bölümünde size yardımcı olan en büyük nimet olarak görülüyor. 

Ohio Eyalet Üniversitesi'nden bir araştırma, kardeşleri olan çocukların gelecekte boşanma şanslarının daha düşük olduğunu kanıtladı. Bu şaşırtıcı araştırma sonucunun bir yönü, bir ablanın olmasının sizi daha olgun ve daha özgüvenli biri yapmasıdır. 

Erken çocukluk deneyimlerinizin bir yetişkin olarak gelişiminiz üzerinde büyük bir etkisi var. Kardeşleri olan çocukların, erken yaşta çatışmaları nasıl paylaşacaklarını ve onlarla başa çıkmayı öğrenmeleri gerekir, bu süreçte bir ablanın olması oldukça önemlidir. Çocuğunuzun büyürken bir ablasının hayatının her alanında derin bir etkiye sahiptir.

Ablanız varsa ve büyümenin sadece sizin için zor olduğunu düşünüyorsanız tamamen şımarıklık yaptığınızı unutmayın. Yapılan bir araştırmada ebeveynlerin kardeşlerinin geri kalanına kıyasla ilk doğanlarına karşı çok daha katı ve sert olduklarını tespit edildi. 

İlk çocuklarda aile her zaman daha deneyimsizdir ve disiplin konusunda bazen kontrolden çıkabilirler. Ancak ikinci ve üçüncü çocukta disiplin konusu kademeli olarak ilerler. Bu yüzden ablanız varsa ona minnettar kalmanızın en önemli nedenlerinden biri de bu olmalıdır.

Size ilham veriyor ve teşvik ediyor

Size ilham veriyor ve teşvik ediyor


Hayatınızda her zaman tökezlemenize neden olabilecek, önünüze engeller koyabilecek insanlar karşınıza çıkacak. Ancak bunların karşısında bir ablanız olarak müttefikinizin olması size her zaman güven kazandıracaktır. Daha iyi olmanız ve hedeflerinize doğru çaba göstermeniz için size ilham verecektir. Farkında olmayabilirsiniz ama kişiliğiniz üzerinde ablanızın çok büyük etkisi vardır.

Yanında olmak ruh sağlığını iyileştirir

Yanında olmak ruh sağlığını iyileştirir

Bilim insanlarına göre kız kardeşlerle büyümek olumsuz duygularınızın azalmasını sağlıyor. Kendinizi yalnız, suçlu ve sevilmemiş hissetme ihtimaliniz daha düşüktür. Kardeş sevgi duygusal gelişimde çok önemlidir ve depresyonu önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bir kız kardeşe sahip olmanın sizi daha kibar, daha empatik bir insan haline getirdiği de tespit edildi.


Sıradaki haber yükleniyor...