Hayattaki hedeflerimiz kişiliğimizle alakalı

Davis California Üniversitesi’nde "türünün ilk örneği" olarak adlandırılacak bir çalışma yapıldı. Araştırma insanların hedeflerini çoğu zaman kişilik özellikleriyle bağlantılı biçimde belirlediklerini öne sürüyor. Ayrıca bireyin hedefleri, kişiliğinin zamanla nasıl değiştiğiyle de ilgili oluyor. Çalışmaya katılan bireyler 20 yıl boyunca incelenerek bu sonuca ulaşıldı.

22 Eylül 2020, Salı 15:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Popular Science'ta yer alan haberde, Davis California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, insanlarının yaşama amaçlarının kişilikleriyle bir bağlantısı olduğu öne sürüldü.

Araştırmaya katılan 500’den fazla öğrenci; yaratıcı olmak, başarılı bir kariyer yapmak, bir aile sahibi olmak, zengin olmak veya dini ya da siyasi alanda etkin olmak gibi hedefleriyle ilgili olarak üniversiteye başladıkları zaman, üniversite sırasında her yıl ve ardından 20 yıl sonra incelenmiş.


Bu öğrencilerin hedefleri (yirmi yıl sonra yaklaşık yarısı cevap vermiş), zamanla nispeten sabit kalmış fakat bazı önemli değişiklikler de olmuş.

Araştırmanın baş yazarı Olivia E. Atherton, “Pek çok durumda; birinin kişiliğinin, hayatta değer verdiği hedef tiplerini şekillendirdiğini ve bu hedeflerin peşinden gitmenin sonucunda ise kişiliğin değiştiğini bulduk" diyor.


5 büyük kişilik özelliği

5 büyük kişilik özelliği

Araştırmada incelenen ve psikolojide “Beş Büyükler” şeklinde adlandırılan kişilik özellikleri şu şekilde biliniyor:

  • Nevrotiklik
  • Dışa dönüklük
  • Deneyimlere açık olmak
  • Uyumluluk
  • Sorumluluk

Bu beş özellik, insanların birbirlerine göre olan farklılıklarının büyük kısmını kapsıyor ve hayattaki çok miktarda önemli sonuçla bağlantı gösteriyor.


Yazarlar kişilik özelliklerinin, hayattaki önemli amaçların zamanla gelişimiyle de ilgili olduğunu bulmuşlar. Örneğin daha uyumlu, nazik ve merhametli hale gelen bireyler, zamanla sosyal hedeflere ve aile/ilişki hedeflerine daha fazla önem vermeye de eğilim gösteriyor.

Ayrıca daha sorumlu, düzenli ve kendini kontrol eder hale gelen bireyler, ekonomik hedeflere ve aile hedeflerine daha fazla önem verme eğilimi gösteriyor.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beyin sisi nedir? Beyin sisini gidermenin 7 yolu