Haydar Dümen sorularınızı cevaplıyor: 20 Şubat 2017

Haydar Dümen 20 Şubat 2017 tarihli Posta gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı

20 Şubat 2017, Pazartesi 13:23
A A
CİNSEL İSTEĞİM SÜREKLİ ARTIYOR

CİNSEL İSTEĞİM SÜREKLİ ARTIYOR

21 yaşındayım. 8 aydır nişanlımla her gün 1-3 sefer birlikte oluyorduk. 1 ay önce ayrıldık. Cinsel isteğim artıyor. Mastürbasyon enerjimi düşürüyor. İsteğim neden artıyor?  CEVAP  Ne olacak şimdi? Kendin ettin, kendin bulacaksın. Yani kendin pişirdin kendin soğutacaksın. Bu yaşta alıştın cici mamaya, iş, güç, ders mers ikinci plana... Al takke ver külah, keyifler keka! “İşte hayat bu” dedin. Ekmek babadan, yemek anadan, vur davulcu davula dan dan, gönüle de, kulağa da hoş geliyor, buna da mutluluk deniyor. Aslında doğrudur da sizdeki olayın koordinatları yanlış. Her gün 1-3 alıştı babası alıştı!!! Şimdi ona çekilmez geliyor el arabası. O da enerjini düşürüyormuş. Nasıl yani? Koca delikanlısın, bakarsın duruma, gerek kalmaz bizden yoruma. Ayarını yaparsın, senin yaşındaki gençler ne yapıyorsa onu yaparsın.  

KARIM İKİNCİ KEZ BİRLİKTE OLMAK İSTİYOR

KARIM İKİNCİ KEZ BİRLİKTE OLMAK İSTİYOR

24 yaşındayım 3 yıllık evliyim. Eşimle iyi bir ilişkim var. Ama ben boşaldıktan sonra eşim ikinciyi istiyor, başarılı olamıyorum. Rahatlayınca bana dokunmasını bile istemiyorum. Acaba neden, bana yardımcı olur musunuz? CEVAP  Değerli okurum, Haydar Dümen standartlar enstitüsünün yazılı iletişim şubesi müdiresi olayınıza el koydu. Biraz bilimsel dil kullanırsa özür dilerim, sözü ona verelim. Sayın okurumuz, erkek tohum atar, bu iş birkaç dakikaya bakar. Kadın tohumu alır, çocuk için mayalar, bu da zamana bakar. Evrensel değerlerdeki kural ve düzen böyledir. Sosyo-psiko ile fizyolojik bakımdan orta yol bulunmalı. Sen biraz daha oyalanmalı, eşin biraz hızlanmalı, orta yolda tokalaşıp sarılıp uyumalısınız. Değerli okurum, bizim müdire hanım uzatmış ama tam doğruyu söylemiş, ben de ondan yanayım, gerisi size kalmış.

BOŞALAMIYORUM, SEVGİLİM İSYANDA

BOŞALAMIYORUM, SEVGİLİM İSYANDA

27 yaşındayım, ilişkiye girdiğimde boşalmada başarısız oluyorum. Son boşalmam 4 saat sürdü. Ne yapmam gerekiyor? Sevgilim isyan ediyor. CEVAP  Yazık sevgiline değerli okurum. İsyan etmesin de ne yapsın? Bir yanda büyük aşkı sen, öte yanda büyük derdi küçük sevgilisi. İki arada bir derede kaldı. Elinden bir şey gelmeyince olayı şansına attı. Sadece isyan ediyor ama kimin umurunda? Bu gibi konuların bazılarında uzman devreye girmezse, şans kapatır gözlerini, bildiğini okur. Adeta bakar kör olur. Bir başka şanssızlık da benden. Bu konuda yani fanteziler falan dışında geç boşalmanın tedavisini bilmiyorum. Daha doğrusu yok biliyorum, umarım yanılıyorum, yanılgım şansınız olsun.  

EVLİLİKTEN KORKUYOR

EVLİLİKTEN KORKUYOR

30 yaşındayım, sevdiğim kadın da benimle aynı yaşta, başından 3 aylık bir evlilik geçmiş. Beni çok seviyor ama evliliğe sıcak bakmıyor. Ne yapacağım? Bu durum normal mi? CEVAP  Değerli okurum, merak etme, zaman onu iyileştirecek. En iyi hocalardan biri zaman, diğeri de tecrübedir. Ona sordun mu? Ayrıldığı kocasıyla kötü deneyimi mi var, vajinismus olabilir mi? Gerçekten seviyorsan, ilişkini sürdür. Çözüm kendiliğinden olur.  

ORGAZM SIRASINDA KASILIYORUM 

ORGAZM SIRASINDA KASILIYORUM 

24 yaşında kadınım, ilişkide sadece bir pozisyonda zevk alıyorum ama orgazm olamıyorum. Tam her şey güzel giderken kasılıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? CEVAP  Sevgili okurum, her türlü pozisyonu dene. Orgazmın son noktasındaki takılıp kalman kasılmanla ilgili olabilir. Ya da tüm dikkatini yani konsantrasyonunu ‘Nasıl olacak acaba?’ diye olayın gidişatını takıp bozuyor olabilirsin. Ortada kötü bir durum yok. 3-5 ay bana yeniden bir mail at ki durumu değerlendirelim.  

KADIN BENİMKİNİ KÜÇÜK BULDU

KADIN BENİMKİNİ KÜÇÜK BULDU

23 yaşındayım, bir hayat kadınıyla ilişkiye girdim. Kadın penisimin küçük olduğunu söyledi. 11 santim, hayattan koptum. Bana yardım edin. Nasıl büyüteceğim? CEVAP  Değerli okurum, 11 santim penis görevini yapar. ‘Boyutu değil işlevi’ sloganını herkes biliyor. Gittiğin kadının sana böyle söylemesi densizlik. Biraz kiloluysan kasıkta biriken yağlar penisi 1-2 santim yutuyor. Ve böylece görüntü daha da küçülmüş gibi geliyor. Eğer öyleyse kilo ver. Evlenmende sakınca yok.  

SIZINTI OLUYOR

SIZINTI OLUYOR

23 yaşındayım. Kız arkadaşlarla sohbet ederken cinsel organımda sızıntı ve erken boşalma oluyor. Bu sızıntı ve erken boşalmadan nasıl kurtulabilirim? CEVAP  Değerli okurum, o dediğin halkın zevk suyu dediği, birkaç damla gelen, dokununca uzayan yumurta akı gibi kaygan bir maddedir. Erken boşalma anlamına gelmez. Olması doğaldır, sağlıklıdır. Varoluş nedeni penise kayganlık sağlayarak vajinaya girişi kolaylaştırmaktır. Yani bir sorun yok.  

NEDEN ACI ÇEKİYORUM?

NEDEN ACI ÇEKİYORUM?

25 yaşında, 1 yıldır nişanlı kızım. Nişanlımla cinsel ilişki sırasında ön sevişmeyi uzun tutmamıza rağmen birleşme esnasında acı duyuyorum. Ne yapmalıyım? CEVAP  Sevgili okurum, bir ihtimal vajinada bir hassasiyet ya da iltihaplanma söz konusu. Bunun böyle olup olmadığına kadın-doğum uzmanları karar verir. İkinci ihtimal ise sen kendini kasıyor olabilirsin. Kasmadan, sorgulamadan dene. Her ikisi de sorun değil. Kadın-doğum uzmanına gidin, baksınlar. Evlilikte bu sorunların üstesinden gelinir.  

KADINLAR BÜYÜK DİYE İSTEMİYORLAR

KADINLAR BÜYÜK DİYE İSTEMİYORLAR

28 yaşındayım, sorunum cinsel organımım boyu. Büyük olduğu için kadınlar beni istemiyor. Ne olur bana yardım edin. CEVAP  Değerli okurum, bu soruyu zaman zaman köşemizde yanıtlıyoruz. Kadınlar da, sen de haklısın. Ama tedavisi yok. Ameliyatla kısaltılmıyor, küçültülmüyor. İdareli kullan.  

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.