'Hayırsız Ada'nın ismi 'Atatürk Adası' olacak

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir sınavda, İzmir Foça'da, üzerinde bir şey yetişmediği için yöre halkının 'Hayırsız Ada' olarak adlandırdığı adanın silüetinin Atatürk profilini andırdığına ilişkin soru tepki çekmişti. Şimdi o adanın adının 'Atatürk Adası' olması isteniyor

14 Nisan 2014, Pazartesi 17:06
A A

Foça Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirağ, üzerinde bir şey yetişmediği için yöre halkının ’Hayırsız Ada’ olarak adlandırdığı ilçeden bakıldığında Atatürk siluetinin göründüğü adanın adını ’Atatürk Adası’ olarak resmi hale getirmek için konuyu belediye meclisine götüreceğini söyledi.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, Ölçme Değerlendirme Birimi tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü Sınav Komisyonu’nun hazırladığı sorularla 10 Nisan’da Performans Takip Sınavı yaptı. 7’nci sınıflara yönelik A kitapçığında 13’üncü Türkçe sorusunda, "Medeniyetlerin çıkış merkezi olan Foça adını sularında yaşayan Akdeniz foklarından alır. Mitolojide de yeri olan Siren Kayalıkları’nı da içinde barındıran adalar görülmeye değer yerlerdir. Ancak bir ada vardır ki içlerinde görenleri gerçekten şaşırtır: ’Hayırsız Ada.’ Yerli halkın üzerinde bir şey yetişmediği için böyle adlandırdığı ancak bir tepeden bakılacak olursa Atatürk’ün profilden görüntüsüne benzeyen bu ada gerçekten merak uyandırıcıdır. Bu manzarayı görenlerin ’Atatürk Adası’ dediği de oluyor oraya." tanımdan sonra paragrafta 4 şıktan hangisine değinilmediğine yanıt istendi. Bunlar arasında ’C’ şıkkındaki "Herkesin adaya aslında Atatürk Adası demesi gerektiği" doğru kabul edildi.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Ardahan’ın Damal İlçesi, Gündeş Köyü Karadağ sırtlarına 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında vuran Atatürk silüeti ile en batısı olan Foça’daki bir adada aynı siluetin oluşmasını Türk halkına anlamlı bir mesaj olarak niteledi. Başkan Gökhan, şöyle dedi:

"Soruyu Foçalı bir ailenin Antalya’da öğretmen çocuğu, iyi niyetle ve tanıtıma katkı olur amacıyla hazırlamış. Sınav komisyonundan çıktığı haliyle tartışılır hale geldiğini tespit ettik. Soruyu hazırlayan kişinin yakınları, amacın Foça’nın herkesçe bilinmeyen güzelliklerini tanıtmak olduğunu, ’Atatürk siluetinin Foça’da da olduğunun soruyu okuyanlarca bilinmesi güzel olur’ diye düşünüldüğünü söyledi. Tanıdığımız bu ailenin samimiyetine inanıyoruz. İlçe merkezi yönünden bakıldığında ada bir heykeltıraş tarafından özenle yapılmış Atatürk büstünü andırmaktadır. Atatürk ilke ve inkılaplarına gönülden bağlı Foça halkı, denizin dalgalarıyla ve rüzgarın etkileriyle ortaya çıkmış bu harika görüntüyü, Atatürk sevgisinin bir karşılığı olarak doğanın kendilerine armağanı olarak kabul etmektedir. Denizin ortasındaki bu anlamlı görüntüde Atatürk sırtını Anadolu’ya yaslamış ve gözleri doğduğu topraklara bakar durumdadır. Konuyu belediye meclisimize getireceğim ve adanın ’Atatürk Adası’ olarak resmiyet kazanmasını sağlamaya çalışacağım."

3 GÜN ÖNCE YAŞANAN TARTIŞMA NEYDİ?

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İl Başarısını Artırma Projesi (İLBAP) kapsamında 10 Nisan 2014 günü, Ölçme Değerlendirme Birimi’nce, Milli Eğitim Müdürlüğü Sınav Komisyonu’nun hazırladığı sorulardan oluşan ’Performans Takip Sınavı’ yapıldı. Sınavın 7’nci sınıflara yönelik kısmında A kitapçığında bulunan Türkçe soruların 13’üncüsü ise Foça’da halkın üzerinde ot bile yetişmediği için ismini ’Hayırsız Ada’ olarak andığı adanın yukarıdan bakıldığında Atatürk profilini andırdığı yönündeki benzetmeli soru tepki çekti.

İŞTE O SORU

"Medeniyetlerin çıkış merkezi olan Foça adını sularında yaşayan Akdeniz foklarından alır. Mitolojide de yeri olan Siren Kayalıkları’nı da içinde barındıran adalar görülmeye değer yerlerdir. Ancak bir ada vardır ki içlerinde görenleri gerçekten şaşırtır: ’Hayırsız Ada.’ Yerli halkın üzerinde bir şey yetişmediği için böyle adlandırdığı ancak bir tepeden bakılacak olursa Atatürk’ün profilden görüntüsüne benzeyen bu ada gerçekten merak uyandırıcıdır. Bu manzarayı görenlerin Atatürk Adası dediği de oluyor oraya..." tanımdan sonra paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmediği soruldu.

Şıklarda ise sırasıyla ’Atatürk’ün profilini görebilmek için adaya yüksek bir yerden bakılması gerektiğine’, ’Üzerinde bir şey yetişmediği için yerli halkın oraya ’Hayırsız Ada’ dediğine’, ’Herkesin adaya aslında ’Atatürk Adası’ demesi gerektiğine’ ve ’Foça’nın adını nereden aldığına’ şeklinde 4 şık sunuldu. Sorunun doğru yanıtı ise, ’Herkesin adaya aslında Atatürk Adası demesi gerektiğine’ ilişkin ’C’ şıkkı olarak kabul edildi.

ART NİYETLİ SORU

Sözkonusu soruyla bilinçli olarak üzerinde ot bile bitmediği için ’Hayırsız’ ismi verilen adayla Atatürk’ün özdeşleştirilmeye çalışıldığını belirten Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, "Çocukların bilinçaltına bu tür benzetmelerle Atatürk’ü değersizleştirmeye çalışıyorlar. Sınav komisyonunun kasıtlı ve art niyetli olarak hazırladığı bir sorudur. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tip art niyetli davranışlarla çocuklarımızın bilinçaltında değersizleştirilmesine yönelik girişimleri şiddetle kınıyoruz. Bu konuda Cumhuriyet savcılarını ve Antalya Valiliği’ni gereğinin yapılması için göreve davet ediyoruz" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.