Hayran olacağınız 7 muhteşem yeşil teknoloji örneği

Ağustos'ta yayınlanan son "Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli" (IPCC) raporuna göre , küresel sıcaklıklar büyük olasılıkla 2040 yılına kadar ve hatta 2030 yılına kadar sanayi öncesi seviyelerin 1,5°C üzerine çıkacak. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler iklim konusunda taahhütte bulundular. sera gazı emisyonlarını azaltmak için eylem ve yeşil teknoloji önemli bir rol oynamaktadır. İşte iklim krizine karşı savaşa yardımcı olan yedi yeşil teknoloji örneği.

14 Eylül 2021, Salı 17:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YEŞİL TEKNOLOJİ NEDİR?

YEŞİL TEKNOLOJİ NEDİR?

Yeşil teknoloji, üretim süreci veya tedarik zinciri temelinde çevre dostu kabul edilen ve sonuç olarak karbon ayak izimizi azaltan teknolojinin türü ve kullanımı için her şeyi kapsayan bir terimdir. 

Yeşil teknolojinin ya fosil yakıtlar gibi geleneksel kaynaklara kıyasla çevre üzerinde daha düşük olumsuz etkileri olabilir ya da iklim değişikliğini hafifletmek için insan faaliyetlerini aktif olarak tersine çevirir ve azaltır. 

Yeşil teknoloji hala emekleme aşamasındadır, ancak en son BM iklim değişikliği raporu da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke , Paris Anlaşması'nda belirtilen hedeflere ulaşmaya yardımcı olmak için yeşil teknolojinin kullanımını zorunlu olarak belirtmiştir 

İşte hemen hayata geçmesini isteyeceğiniz en güzel yeşil teknoloji örnekleri

DİKEY TARIM

DİKEY TARIM

Dikey Tarım, mahsullerimizi yatay olarak yetiştirmek yerine, üst üste dikey katmanlar halinde yetiştirilen bir tarım yöntemidir. 

Böylece mahsuller daha az toprağa ihtiyaç duyar ve aynı zamanda su verimliliği de artar. Dikey tarım, sıcaklık, ışık, nem ve yapay zeka dahil olmak üzere kontrollü ortamına dayalı olarak düzenli ürün çıktısını garanti edebilir ve mahsul verimini artırabilir.

Buna rağmen, dikey tarım hala nispeten yeni ve kârsız. Otomasyon ve sulama işlemlerinin bakım maliyetleri çok yüksektir ve çoğu çiftlik bu maliyetlere dayalı olarak yapraklı yeşillikler, salata yaprakları ve otlar ile sınırlıdır.

KARBON YAKALAMA

KARBON YAKALAMA

Karbon yakalama ve depolama teknolojileri, Eylül ayı başlarında İzlanda'da dünyanın en büyük doğrudan hava yakalama tesisinin açılmasının ardından kısa süre önce manşetlerde yer aldı. 

Orca adlı bu özel bitkinin her yıl atmosferden yaklaşık 4.000 ton karbondioksit yakaladığı ve bunun daha sonra yeraltında depolanıp taşa dönüştürüleceği tahmin ediliyor. 

Taşımacılığın elektrifikasyonu şu anda dünyadaki yeşil teknolojinin en popüler kullanımlarından biridir. 

Çoğu gelişmiş ülkenin karbondan arındırma planlarının bir parçası olarak elektrikli araçları dahil etmesi o kadar yaygın bir şekilde kabul görüyor

Elektrikli araçlara güç sağlayan lityum iyon piller, şarj edilebilir olma gibi büyük avantajlara sahiptir ve arabaları uzun mesafelerde çalıştırmak için yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir. 

Bununla birlikte, bu pillerin , başta lityum ve kobalt olmak üzere ham maddelerin çıkarılmasını gerektirdiğini ve bunu yapmak için büyük miktarlarda enerji ve su tükettiğini belirtmek önemlidir 

YOSUN BİOYAKIT

YOSUN BİOYAKIT

Birçoğu, daha temiz yandığı ve atmosfere daha az sera kirleticisi ve sera gazı saldığı için geleneksel fosil yakıtlara cevap olarak alg biyoyakıtını lanse etti. 

Yosun biyoyakıtı, fitoplankton ve makrofitler gibi denizde büyüyen alglerden yapılır ve daha sonra bir fotobiyoreaktörde yağa dönüştürülür.

Geleneksel biyoyakıt plantasyonlarından daha uygun maliyetli olma ve daha az yer kaplama eğilimindedirler. Ayrıca buğday, mısır, soya fasulyesi ve şeker kamışı gibi mahsullerden elde edilen etanol biyoyakıt ve biyodizelden daha fazla enerji verimli olduğu kanıtlanmıştır. 

ATIK ELEKTRİK JENARATÖRÜ

ATIK ELEKTRİK JENARATÖRÜ

Elektrik üretmek için atık ve atık suyun yeniden kullanılması, hem küresel çöp sorununun hafifletilmesine hem de elektrik temini için yenilenemeyen diğer kaynaklara olan bağımlılığın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Bunu yapmanın bir yolu , atıkları yakmak , ısının bir elektrik türbinine güç sağlayacak buhar üretmesine izin vermek, elektrik üretmektir. Bununla birlikte, bu yöntemin atıklardan yüksek emisyonlar ve büyük olasılıkla toksik gazlar üretme şansı yüksektir. 

YEŞİL BİNALAR

YEŞİL BİNALAR

Yeşil bir bina, elektrik şebekesinden, enerji üretiminden su sistemine kadar kendi kendine yeterli olacak şekilde tasarlanmıştır. 

Güneş panelleri haneler ve işletmeler için halihazırda yaygın bir şekilde enerji kaynağı olarak kullanılırken, yeşil binalarda hem elektrik hem de ısı üretebilen güneş paneli tasarımları kullanılıyor. 

Bu panellerin ön yüzü fotovoltaik enerji üretecek şekilde tasarlanırken, arka taraf bir ısı eşanjörü vasıtasıyla sıcak su üreterek evlerin bedava sıcak suyun keyfini çıkarmasını sağlıyor. 

Yüksek verimli ve yalıtımlı pencereler, bazıları enerji faturalarını sıfıra indirebilecek noktaya kadar ısı kaybını azaltmaya da yardımcı olur. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Denizlerdeki plastikler zararlı bileşenler saçıyor