Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan'a takipsizlik

Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan'a takipsizlik

27 Nisan 2010, Salı 11:36
A A

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hakkında, "kamu alanı sayılan yerlerde türban takarak, Anayasa’ya, Türk Ceza Kanunu’na, İnkılap kanunlarına, Anayasa Mahkemesi kararları ile AİHM kararlarına aykırı hareket ettikleri" iddiasıyla yürütülen soruşturmada, "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit tarafından verilen "takipsizlik" kararında, uzun yıllar Almanya’da yaşayan ve 1999 yılından bu yana Avrupa Türkiye Cumhuriyeti Kadınları Derneğinin başkanlığını yapan Sultan Atıcı’nın, Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunduğu anımsatıldı.

Kararda, suç duyurusu dilekçesinde, "Türk kadınını temsil görevine sahip kişiler olan Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan’ın, kamu alanı sayılan yurt dışı görüşmelere ve yurt içinde Anayasa ve yasalar ile belirtilen resmi günlere, dinsel kıyafet olan ve siyasi simge niteliği bulunan türban ile katılarak suç işledikleri" iddiasında bulunulduğu aktarıldı.

"Bir fiilin suç oluşturabilmesi için Türk Ceza Kanunu’nda ya da özel ceza kanunlarında suç olarak tanımlanması ve müeyyidesinin bulunması gerektiği" belirtilen kararda, "iddia edilen olaylar bakımından ceza hukukunda suç tanımlamasına yönelik bir düzenleme ve müeyyide bulunmadığı gibi, aynı konuda idari bir soruşturmayı gerektiren düzenlemenin de mevcut olmadığı ve bu nedenle soruşturma evrakının intikal ettirileceği bir başka idari makamın da bulunmadığı" kaydedildi.

Kararda, söz konusu nedenlerle Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan hakkında, "kovuşturma yapılmasına yer olmadığına" karar verildiği belirtildi.

Hüseyin Gazi Kaykı - Barış Kılıç / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.