Hayvanlar aleminde aşk yaşayan 9 canlı

İnsanlar aşkı tadan tek canlı değil. Hayvanlar arasında da aşk duygusunu yaşayan canlılar var. Üstelik sandığınız gibi sadece kuğular değil. Hayvanlar aleminde aşk yaşayan 9 canlıyı listeledik.

30 Nisan 2021, Cuma 14:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Clarks Dalgıçkuşu

Clarks Dalgıçkuşu

Romantik hayvanlar arasında clarks dalgıçkuşu da var. Dalgıçkuşları eşini çeşitli dans hareketleri göstererek test eder ve suda zarif bir yürüyüş yaptıktan sonra birlikte olmaya karar verir.

 Muhabbet kuşları

Muhabbet kuşları

Muhabbet kuşları tüylerini kabartarak aşk sinyali verir. Hem anne hem de yavru için koruyucu görevini üstlenen erkek muhabbet kuşları, eşinden ayrı kaldığında huzursuz tavırlar sergiler.

Ak başlı kartal

Ak başlı kartal

Hayvanlar aleminin sadık aşklarından biri de ak başlı kartal. Kel kartal olarak da bilinen ak başlı kartallar, tüm yılı beraber geçirmese de çiftleşme döneminde daima eşine döner.


 Fransız melek balığı

Fransız melek balığı

Fransız melek balıkları çift olarak gezer ve avlanır. Bilim adamlarına göre bir takım olarak davranan bu balıklar yavrularını yırtıcılardan korumak için ikili takım oluşturur.

Goriller

Goriller

Özellikle sosyal yaşam davranışları bakımından insanlarla benzerlik gösteren goriller, çiftleşmek için bir araya geldiklerinde çok romantikleşir. Bir dişi erkekten bebek istediğine karar verdiğinde onu bakışlarıyla veya hareketleriyle etkilemeye çalışır.

 Avusturalya Kertenkeleleri

Avusturalya Kertenkeleleri

Bir araya gelme zamanları yaklaştığında ormanda dolaşmaya başlayan bu sürüngenler, eşlerini bulduğunda 20 yıllık ömürleri boyunca birbirine bağlanır.

Kuğu

Kuğu

Hayvanlar aleminde aşk söz konusu olduğunda elbette kuğulardan bahsetmeliydik. Kuğular, derin bir sadakat duygusuna sahip olduğundan aşkın sembolü olarak görülüyor. Dişiliğin en eski simgelerinden de olan kuğular, bağlılığı nedeniyle birçok esere de ilham kaynağı olmuştur.

Japon kirpi balığı

Japon kirpi balığı

Japon kirpi balıkları da hayvanlar aleminde aşk yaşanabileceğinin göstergesi. On iki santimetrelik erkek Japon kirpi balığı, yüzgeçleriyle kumlu deniz yatağına 2 metre genişliğinde geometrik bir daire oluşturup minik deniz kabuklarıyla oluşturduğu şekli süsler ve müstakbel eşine yuva hazırlar.


Fener balıkları

Fener balıkları

Yüzünün önüne sarkan “feneri” ile denizin derinliklerindeki karanlıkta ışık yaparak ufak balıkları avlayan Fener balıkları, karanlık yerlerde eşlerini arar ve seçer. çiftleşme aşamasında özel enzim ve hormonlar salgılayarak birbirlerini bulan Fener balıkları, sonsuza kadar sevgi bağlarıyla birbirlerine yapışır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde kalırken, sevdiğinizle ilişkinizi güçlendirecek 5 aktivite