Hayvanlarla ilgili 10 ilginç bilgi (22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü)

Bugün 22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü. Birleşmiş Milletler tarafından biyoçeşitlilikle ilgili sorunlara dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü ilan edildi. Hayvanlar mükemmeldir. Özellikle de sanayileşmenin arttığı günümüzde, hayvanların doğal yaşam alanları tahrip ediliyor ve nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar. Biz de biyoçeşitliliği neden korumamız gerektiğini biraz daha anlatabilmek için hayvanlarla ilgili ilginç bilgileri bir araya getirdik.

22 Mayıs 2020, Cuma 13:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birleşmiş Milletler tarafından biyoçeşitlilikle ilgili sorunlara dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla ilan edilen 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü öncesi yayımlanan raporda, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerde 1 milyon hayvan ve bitki türünün tükenme tehlikesi altında olduğu belirtildi.

Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Servisleri alanında hükümetler arası Bilim- Politikası Platformu’nda (IPBES) hazırlanan raporda, küresel biyolojik çeşitlilikteki azalma konusunda uyarı yapıldı. Türkiye’nin de taraf olduğu platform, 3 yıl süren toplantıların ardından küresel ekosistemle ilgili genel bir değerlendirme raporu yayımladı. 3 yılda, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50 ülkeden 145 uzman ve 310 yardımcı uzman tarafından hazırlanan IPBES Global Değerlendirme Raporu’nda son 50 yıllık ekolojik değişim, ekonomik kalkınma yolları ve bunun doğaya etkisi de hesaplandı. IPBES Kurul Başkanı Sör Robert Watson, türlerin bağlı olduğu ekosistemlerin her zamankinden daha hızla bozulduğunu açıklarken, "Dünya çapında ekonomimizi, geçim kaynağımızı, gıda güvenliğimizi, sağlık ve yaşam kalitemizi sağlayan bu temelleri yok ediyoruz" dedi.

22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü'ne özel, hayvanların ilginç özelliklerini bir araya getirdik.

Baykuşların göz kapakları 3 katmandan oluşuyor. Ayrıca baykuş mavi rengini görebilen tek kuştur.


Ölümsüz Denizanası ismiyle bilinen bir denizanası türü, cinsel olgunluğuna ulaştıktan sonra ergenlik dönemine geri dönüyor. Küçük bir su kabarcığı olarak yaşamına başlayan denizanası, yaşam döngüsünü tamamladığında tekrar basit yapılı hayvan kolonilerinin içine dönüyor. Bu süreç defalarca tekrarlandığı için ölüm onu teğet geçiyor. Bu canlı, uzuvlarını yeniden çıkarabiliyor.

Yetişkin ayılar at kadar hızlı koşabilir.

Kediler, ultrason seslerini bile duyabilir.

Dünyanın en hızlı kuşu Boğazlı Kırlangıçtır. 3 saniyede saatte 128 km hıza ulaşabilir.

Bir inek hayatı boyunca yaklaşık 200 bin bardak süt üretir. Ayrıca ineklerin rüya görebildikleri ve sürü arasında takıldıkları bir yakın arkadaş çevresi de edinebildikleri biliniyor.

Palyaço balıkları çift cinsiyetlidir. Bu balıklar, dişi olarak dişi olarak gelişip sonrasında erkeğe dönüşüyorlar. Dişi oldukları dönemde bulundukları kolonide yavru erkek sayısı az olduğu için yetişkin bir erkekle çiftleşiyorlar. Eğer bu dişinin görünüşü değişir veya koloniden ayrılırsa, çiftleştiği erkek partnerinin cinsiyeti değişerek dişi haline geliyor.

Dünya üzerinde 2 bin 600 değişik cins kurbağa var. Ağaç kurbağası olarak bilinen tür ise kış soğuklarına dayanamayacak bir hale gelirse kendini donduruyor. Baharda ise çözülerek hayatına devam ediyor.

Köpeklerin kuyruklarını sallama yönleri duyguları hakkında bilgi veriyor. Mutlu olduklarında kuyruklarını sağa doğru, mutsuz olduklarında sola doğru sallıyorlar.

Erkek ornitorenkler, herhangi bir tehlike durumunda arka ayaklarından zehir salgılıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cip Barajı boş kaldı