Hayvansal desteklerin yem üzerinden verilmesi isteniyor

Hayvansal desteklerin yem üzerinden verilmesi isteniyor

02 Ocak 2020, Perşembe 11:07 Son Güncelleme:
A A
Hayvansal desteklerin yem üzerinden verilmesi isteniyor

MERSİN, (DHA) – MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 4 No'lu Hayvansal Ürünler ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi, Türkiye'de hayvancılığın gelişebilmesi, ithalatın önüne geçilebilmesi adına desteklerin para ile değil, yem üzerinden yapılmasını istiyor.
MTSO 4 No'lu Hayvansal Ürünler ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Seçkin Tatar, tarımsal üretimin artmasıyla birlikte hayvancılığın ihtiyaç duyacağı besin maddelerine uygun maliyetlerle ulaşılabileceğini söyledi. Tatar, doğru planlama ile doğru ürün ekilmesinin, doğru planlama ile uygun bölgelerde hayvancılık yapılmasının başarı getireceğine inandığını dile getirdi.
Mevcut desteklemelerin de hayvancılığı geliştirmeye yönelik olmadığını belirten Tatar, "Hayvancılık para ile destekleniyor. Oysa bizim girdi maliyetlerimiz çok yüksek. Bu nedenle destekleme yem üzerinden yapılırsa daha iyi sonuç verecektir. Hayvancılıkta rekabet etmek istiyorsak önce rekabetçi fiyatlarla üretim yapabilmeliyiz" dedi.
Meclis Üyesi Abbay Polat da, desteklerin tabana yayılması gerektiğini ve para yerine maliyet düşürücü yöntemlerle gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydederek, "Bugün bir dana alan üretici 9 ay sonrasını görebilmeli. 1 yıl içinde ne kadar yem vereceğini hesaplayabilmeli ve bunun sonunda da o danayı ne kadara satabileceği konusunda fikri olmalı. Şu anda bunu bilmeleri mümkün değil. Belki tahminleri yüksek kalıyor ve sonrasında zarar edince de sektörden vazgeçiyorlar. Ahırlar boşalınca da tekrar doldurması zorlaşıyor, hayvancılık zamanla bitiyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çamaşır Kafe artık tüm hafta mesaide