Haziran ayı beyaz eşya sektörüne yaradı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer, haziran ayı verilerine göre beyaz eşya sektörünün canlandığını açıkladı. Veriler, 816 bin adet satış yapıldığını gösterdi.

21 Temmuz 2020, Salı 16:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer, TÜRKBESD tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türk beyaz eşyacıları olarak ana hedeflerinin sektörü büyütmek, değerli oyuncuları dernek çatısı altında toplamak olduğunu söyledi. 

Pandemi sürecinde alınan ortak aksiyonlara değinen Dinçer, “Sanayimiz zor günler geçirdi, bütün dünyada da böyle oldu. Bizler bu dönemde inisiyatif alarak birçok konuda liderlik yapmaya karar verdik. İşletmelerimizi, fabrikalarımızı açık tutmaya gayret ettik. Böylelikle tüm değer zincirinin çalışmasına olanak sağladık. Beyaz eşya sektörü zor zamanlarda sorumluluk alarak ülkesine büyük katkılarda bulundu” diye konuştu.

“Konut satışlarındaki artış beyaz eşya sektörünü de besledi”

“Konut satışlarındaki artış beyaz eşya sektörünü de besledi”

Dinçer, konut satışlarındaki artışın beyaz eşya sektörünü de beslediğini aktararak, yaz aylarında bu trendin devam edeceğini bildirdi.

Türkiye’nin Çin’den sonra dünyada ikinci büyük beyaz eşya üretim üssü durumunda olduğunu anımsatan Dinçer, 6 ana üründe 28 milyon adeti aşan üretimlerinin bulunduğunu, 60 bin doğrudan 600 bin dolaylı istihdam sağlayan bir sektör olduğunu kaydetti.

Dinçer, "Geçen yıl yaklaşık 22 milyon adet ihracatımız oldu. 5 yılda 102 milyon adet, 10 yılda 180 milyon adet ihracat kapasitesi olan bir sektör. 15 bin bayi 3 bin 500 servis noktamız bulunuyor.

Önümüzdeki dönemde beyaz eşya sektörünün oyuncuları olarak orta ve uzun vadede planımız bu ülkenin hakkı olan 10 milyon adet iç satış hacmine ulaşmasıdır. En azından Fransa seviyesine gelebileceğimize inanıyorum” dedi.

“Kovid-19 ile ilgili ürünlerin piyasaya çıkacağını düşünüyoruz”

“Kovid-19 ile ilgili ürünlerin piyasaya çıkacağını düşünüyoruz”

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Özkadı, "Önümüzdeki dönemde TÜRKBESD üyesi olan şirketlerde de yeni nesil teknoloji ve Kovid-19 ile ilgili ürünlerin piyasaya çıkacağını düşünüyoruz. Dijital yetenekler için eğitim teşvikleri de öne çıkan trendlere örnek olabilir" dedi.

Can Dinçer son olarak, Kovid-19’un ABD, Çin ve Avrupa gibi dünya ekonomilerine çok ani gelen olumsuz etkilerinin olduğunu anlatarak, pandeminin Türkiye’nin ihracat yaptığı pazarların ekonomilerinde ciddi daralmaya yol açacağına yönelik öngörüler bulunduğunu dile getirdi.

Elif Ferhan Yeşilyurt-AA

Elif Ferhan Yeşilyurt-AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 750 bine yakın esnaf toplam 18 milyar lira kredi kullandı