Hazreti Amine Yetim Koordinasyon Merkezi amacına ulaştı

Hazreti Amine Yetim Koordinasyon Merkezi amacına ulaştı

Hazreti Amine Yetim Koordinasyon Merkezi amacına ulaştı

02 Mayıs 2019, Perşembe 15:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

GAZİANTEP, (DHA)- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hz. Amine Yetim Koordinasyon Merkezi’nce yürütülen çalışmalarda ciddi bir memnuniyet gözlendi. “Baba vefat ettikten sonra çocuklarla nasıl baş edeceğim” diye endişe eden anneler, merkezden aldığı profesyonel destek sonunda çocuklarıyla daha sağlıklı ve daha kolay iletişim kurmayı öğrendi.

Sosyal belediyecilikte ciddi bir yol kat eden Büyükşehir, Hz. Amine Yetim Koordinasyon Merkezi’yle 3 bin 600 yetim çocuk ve 1300 anneye ulaştı, onların zamanını daha verimli geçirmesine fırsat tanıdı. Yetim çocuklara öfke kontrolü, kocasını kaybetmiş annelere çocuklarıyla nasıl baş edeceklerini öğreten merkez, sosyal ve kültürel çalışmalarla dikkat çekti.

AKSOY: AİLENİN ÖNCELİKLE SIKINTILARI TESPİT EDİLİYOR

Merkez hakkında bilgiler veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Abdullah Aksoy, eşini kaybeden bir annenin tek başına üstlendiği yükün altında ezildiklerini söyledi.

Bu durum karşısında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in özel talimatıyla açılan Hz. Amine Yetim Koordinasyon Merkezi’nin annelerin yaşadığı dramatik sıkıntıyı giderdiğini belirten Aksoy, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Nüfus Müdürlüğünden aldığımız verilerde, sahada görevlendirilen sosyolog, psikolojik danışma ve rehberlik alanlarında uzman arkadaşlarımız, ailenin durumunu değerlendiriyor. Aile hangi durumda sıkıntı yaşıyorsa, aileye ilk aşamada o konuda destek sağlanıyor” dedi.

ÇOCUKLARIN ÜZERİNDEKİ BABA HAKİMİYETİ KALKARSA

2018 yılında hizmete sokulan Hazreti Amine Yetim Koordinasyon Merkezi’nde 8 sınıfta hem çocuklara yönelik hem de annelerine yönelik eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğünü hatırlatan Aksoy, şöyle devam etti: “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak şu ana kadar 1300 aileye ve 3 bin 600 yetim çocuğa ulaştık. Annelerimiz; eşlerinin ölümü sonrası bir taraftan ekonomik olarak ayakta kalmak, bir taraftan da kişisel gelişim ve çocuk anne arası ilişkiyi sağlıklı yürütmek zorundalar. Annelere bu yönde eğitimler verilirken çocuklarımıza da öfke kontrol öğretiliyor. Çocuklarımızın babalarının vefatı sonrası üzerindeki baba hakimiyet kalktığından çocuklar kendilerini daha özgür hissediyor ve kötü alışkanlıklara yönelebiliyor. Risk altındaki çocukların üzerindeki olumsuz durumu azaltmaya kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için çalışmalar yürütüyoruz.

ANNELERDEKİ, ENDİŞE ORTADAN KALKTI

Öte yandan çocukların okuldaki başarıları takip edilerek, kurslarla onları destekliyoruz. Ayrıca keman, saz, piyano, gitar gibi müzik alanında da kurslar veriyoruz. Annelerimiz ve çocuklarımıza yönelik tarihi alanlara geziler yapıyoruz. ‘Ufka Yolculuk’ ve ‘Çocuk Anneyle Mutlu’ adlı programımız halihazırda devam etmektedir. Açtığımız okuma yazma kurslarıyla annelerimize okuma yazma öğretiyoruz. Okuma bilen annelerimizi de farklı alanlara yönlendiriyoruz. Çalışmalarda ciddi bir memnuniyet var. Özellikle baba vefat ettikten sonra ‘çocuklarla nasıl baş edeceğim’ diye endişe içine giren annelere bu şekilde profesyonel bir destek verildiğinde ‘aslında eskisinden de daha kolay çocuklarla baş edileceğini öğrenmeye başladık’ deniyor.”

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nurdağı'nda, bir mahalle uygulanan karantina sona erdi