HDP, güvenlik için Avrupa'ya başvuracak

HDP, güvenlik için Avrupa'ya başvuracak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Fethiye'de parti binasına yönelik saldırı ve partinin tabelasının indirilmesinin ardından seçim güvenliği ile ilgili Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) başvuracaklarını açıkladı

11 Mart 2014, Salı 13:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

HDP Eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in katıldığı basın toplantısında Kürkçü, "Sonuncu saldırının da gösterdiği gibi HDP açısından seçim güvenliği kalmamıştır" dedi.

Önceki gün Fethiye'de HDP'nin açılışını yapacağı ilçe binası taşlanmış, partinin tabelası bir itfaiye aracıyla indirilerek yerine Türk Bayrağı asılmıştı.

İlçeden gelen haberlerde gece boyunca devam eden olaylarda, Kürtlere ait işyerlerine saldırılar düzenlendiği belirtiliyor.

Partinin Fethiye ilçe örgütünün siyasi faaliyetinin hiç kimsenin inancına, siyasi görüşlerine karşı bir müdahalesi olmadığını söyleyen Kürkçü, "Zaten saldıranlar da böyle gerekçeler ileri sürmemektedirler" dedi.

Aksaray'da, Urla'da da benzer saldırıların gerçekleştiğini söyleyen Kürkçü, hükümetin bu saldırının engellenmesi için alması gereken önlemleri almadığını söyledi.

Partinin faaliyetlerine yönelik saldırıların "asla kendiliğinden olmadığını" savunan Kürkçü dün Fethiye'deki saldırıda kamu görevlilerinin de rol oynadığını iddia etti.

Kürkçü, Türk bayrağını, bir ulusal simgenin, partinin amblemi ile eşitlenmesine tepki gösterirken "Hakikaten yurtsever ve ulusal gururuna düşkün insanların bunun karşısında söyleyecek lafı olmalıdır" dedi.

Parti yetkilileri, basın toplantısında ayrıca 3 Şubat'tan bu yana HDP bürolarına, seçim otobüslerine veya parti yöneticilerine yönelik saldırıların sıralandığı bir listeyi gazetecilerle paylaştı. Buna göre Şubat'ın başından bu yana HDP'ye yönelik 17 saldırı gerçekleşti.

Konuyla ilgili hükümet kanadından henüz bir açıklama yapılmadı.

Rengin Arslan / BBC TÜRKÇE

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika... Bahçeli'den önemli Kudüs açıklaması