HDP Hakkari Milletvekili Zeydan'ın yeniden yargılanması başladı

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesince, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında 2 ayrı suçtan verilen 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını usulden bozmasının ardından Zeydan’ın yeniden yargılanmasına başlandı

13 Aralık 2017, Çarşamba 18:15
A A
HDP Hakkari Milletvekili Zeydan'ın yeniden yargılanması başladı
Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesince, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında 2 ayrı suçtan verilen 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını usulden bozmasının ardından Zeydan’ın yeniden yargılanmasına başlandı.          


SUÇLAMALARI REDDETTİ


Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, Zeydan ve avukatları hazır bulundu. Mahkeme başkanı Zeydan hakkında hazırlanan iddianameyi okuyarak, isnat edilen suçlamaları anımsattı. Suçlamaları reddeden Zeydan, dokunulmazlıklarının kaldırıldığı süreçte savunma haklarının kısıtlandığını ileri sürdü.        


"TERÖRİST CENAZESİNE KATILMAK SUÇ DEĞİL"


Hakkında açılan davanın kumpas olduğunu iddia eden Zeydan, davanın  konusu olan iddiaların hiçbir ciddiyetinin bulunmadığını ve çelişkilerle dolu olduğunu öne sürdü. Zeydan, terörist cenazesine katılmasına ilişkin suçlamaya ise cenazeye atılmanın suç olmadığını savunarak, tahliye talebinde bulundu.        


BERAATİNİ TALEP ETTİ


Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında Zeydan’ın  "silahlı  terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 8,5  yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isterken, "suçu ve suçluyu övmek"  suçundan da beraatini talep etti.          


DURUŞMA ERTELENDİ


Sanık avukatları ise müvekkilleri olan Zeydan’ın suçsuz olduğunu ifade ederek, tahliyesini istedi. Tahliye talebini reddeden mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.        

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi 14 Temmuz’da, Zeydan’ın "silahlı  terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıl, "terör örgütü propagandası yapmak"  suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar vermiş, bu karar  Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesince bozulmuştu.    


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.