HDP'li Ayhan Bilgen'den Afrin'a yapılan Zeytin Dalı harekatıyla ilgili açıklama

HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Afrin Harekatı ile ilgili, "Bu saldırının Orta Doğu halklarına, Türkiye toplumuna hiçbir faydası olmayacak. Aksine çok büyük kayıpları beraberinde getirecek. Bu süreç Türkiye'de sıvasız evlere, yoksulların kapılarına taziye çadırı kurulup Fatiha okunmasından başka hiçbir sonuç doğurmayacak" dedi.

21 Ocak 2018, Pazar 17:32
A A
HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, TSK'nın Suriye'de YPG kontrolünde bulunan Afrin'e başlattığı operasyona tepki gösterdi. Parti genel merkezinin bahçesinde basın açıklaması yapan Bilgen, parti meclisi toplantısında Afrin operasyonunu değerlendirdiklerini söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Afrin operasyonu nedeniyle tatil edildiğini öne süren Bilgen, "Parlamentoda bu konular tartışılmasın, diye geçtiğimiz hafta 3 partinin ortak imzasıyla milletvekillerini kış tatiline gönderildiler" dedi.


"KÜRTLER DEĞİŞİMİN DİNAMİĞİDİR"


Türkiye'nin daha önce de benzer operasyonlar gerçekleştirdiğini ancak başarılı olamadığını öne süren Bilgen, şunları söyledi:

"Eğer bu bir iç güvenlik sorunuysa, yani iddia edildiği gibi gerçekten Türkiye'ye yönelik bir tehditten kaynaklanıyorsa bu tehdide karşı şimdiye kadar yapılan hangi girişim başarılı olmuştur. 30 yıldır Irak'ta Kandil başta olmak üzere Kürtlerin yaşadığı birçok bölge bombalanmıştır. Bu hangi sorunu çözmeye yetmiştir. Kürtler Ortadoğu'da değişimin dinamiğidir, barışın köprüsü olma potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla bu bombalar sadece dağları, toprakları değil Ortadoğu'da ortak bir gelecek kurma iradesini bombalamaya yöneliktir."
 

"OPERASYONUN TÜRKİYE'YE FAYDASI OLMAYACAK"


Operasyonun isminin 'Zeytin Dalı Harekatı' olmasını da eleştiren Bilgen, şöyle konuştu:

"Zeytin, bütün Ortadoğu medeniyetlerinde, inanç dünyalarında barışın sembolüdür. Kur'an da da zeytine gönderme yapılır. Ama aslında bu saldırı zeytin değil, başka çağrışımları hatırlatıyor bize. Saddam'da yıllar önce Halepçe'de yine Kur'an'dan bir kavramı, 'Enfal'ı tercih etmişti. Ve binlerce çocuğun, kadının hardal gazı ile katledilmesi Kur'an'dan bir ayetin adı altında gerçekleşmişti. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı çok ilginç bir rol oynuyor. İslam kelimesi barış demek olduğu halde Fetih suresini böyle bir facianın ismi olarak sunmaya kalkıyor. Fetih açılım demektir, Fetih işgal demek değildir. Eğer siz işgali Fetih sanırsanız, aslında açılım yapma imkânlarının önünü dini duyguları kullanarak kesmiş olursunuz. Bu saldırının, bu operasyonun Ortadoğu halklarına, Türkiye toplumuna hiçbir faydası olmayacak. Aksine çok büyük kayıpları beraberinde getirecek. Eğer Fetih'i bu kadar ısrarla kullanmaya devam ederlerse görecekler ki aslında bu süreç Türkiye'de sıvasız evlere, yoksulların evlerine kapılarına taziye çadırı kurulup Fatiha okunmasından başka hiçbir sonuç doğurmayacak."


BİLGEN HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI


Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin Twitter üzerinden provokatif paylaşımlarda bulunan HDP’li Milletvekilleri Ayhan Bilgen ile Nadir Yıldırım için harekete geçti. Başsavcılık, Bilgen hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatırken, Yıldırım hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve suç işlemeye teşvik" suçlarından inceleme başlattı. Açıklamada, "HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında Twitter’da paylaştığı ’Afrin’den Türkiye’ye bir saldırı olmadığı halde oraya bir operasyon, başarılı olursa ülkeyi iç savaşa sürükler, başarısız olursa darbeye zemin oluşturur’ sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçundan soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.