HDP'li Nursel Aydoğan'ın milletvekiliği düşürüldü

HDP'li Nursel Aydoğan'ın milletvekiliği düşürüldü

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın vekilliği kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle düşürüldü

09 Mayıs 2017, Salı 16:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Başbakanlık’ın, kesin hüküm giydiğine dair mahkeme kararına ilişkin tezkerenin TBMM Genel Kurulu’nda okunması ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği düşürüldü.


TERÖR NEDENİYLE YARGILANMIŞTI


Aydoğan, 2011 yılında beş ayrı gösteri yürüyüşü ve cenaze törenine katılarak, “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmek” suçlarını işlediği iddiasıyla Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı.

Mahkeme, Aydoğan’a, “Terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek” suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verdi. Ceza, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nce onanarak kesinleşti. Bunun üzerine Diyarbakır Başsavcılığı, Aydoğan’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin yazıyı Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Bakanlıktan, Başbakanlık’a iletilen yazı daha sonra TBMM’ye sunuldu. Başbakanlık’ın, Anayasa’nın 84. maddesine göre, Aydoğan’ın kesin hüküm giydiğine dair mahkeme kararı hakkındaki tezkeresi dün TBMM Genel Kurulu’nda okunarak milletvekilliği düşürüldü.


BİR SÜRE ÖNCE DE YÜKSEKDAĞ'IN DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da milletvekili seçilmeden önce hakkında açılan bir davada verilen mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından onanmasının ardından vekilliği düşürülmüştü.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yasak aşk cinayeti! Gerçek ortaya çıktı