HDP'li vekil Selma Irmak'a 'zorla' SEGBİS savunması

Kocaeli'de tutuklu bulunan HDP Milletvekili Selma Irmak, bilgisayar bağlantısıyla savunma yapmak istemediğini belirterek, hakim önüne çıkmayı talep etmiş ve önceki duruşmalara "online" bağlantı ile katılmayı reddetmişti. Mahkemenin hakkında zorla "getirilmesi" kararı verilen milletvekili Irmak, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) odasına cezaevi görevlilerince zorla getirilerek duruşmaya dahil edildi.

27 Kasım 2017, Pazartesi 12:52
A A
HDP'li vekil Selma Irmak'a 'zorla' SEGBİS savunması
Kocaeli'de tutuklu bulunan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" suçlamasıyla 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunma yapmak istemediği gerekçesiyle daha önceki duruşmalara çıkmadı. Diyarbakır 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nin, sanığın zorla getirilmesi yönündeki ara kararının ardından Irmak, SEGBİS odasına getirilerek yargılamaya devam edildi.

HDP milletvekili Selma Irmak'ın, 14-15 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlenen Demokratik Toplum Kongresi Genel Kurul Toplantısı sırasında, terör örgütü PKK'nın yayın organı olan bir televizyondaki programa telefonla bağlanarak yaptığı konuşmada, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.


'ZORLA GETİRİLMESİ' KARARI


Kocaeli 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan Irmak, Diyarbakır 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, SEGBİS ile katılmak istemediğini belirterek, sistem odasına gitmedi. Bunun üzerine mahkeme, Selma Irmak'ın zorla getirilmesi yönünde ara karar verdi.


SAVUNMA YAPMADI


Mahkemenin kararından sonra Irmak, Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde bulunan SEGBİS odasına getirildi. Burada savunması alınan Selma Irmak, "Savunma konusunda avukatımla yeterli görüşmeyi sağlayamadım. Bu sebeple savunmamı gelecek celse avukatım ile görüştükten sonra yapmak istiyorum" dedi.

Irmak'ın ardından söz alan avukatı Erhan Ürküt ise müvekkili ile yüz yüze görüştükten sonra savunma yapmak için süre talep etti.

Ürküt ayrıca, Diyarbakır 13'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde aynı konu ile ilgili bir dava bulunduğunu, bu dosyaların birleştirilmesini istedi. Sanık ve avukatına savunmalarını hazırlamak için süre verilmesine karar veren mahkeme, davayı erteledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.