HDP'li Yüksekdağ o iddiaları reddetti

HDP'li Yüksekdağ o iddiaları reddetti

Mersin’de 2016 yılında yaptığı konuşmasında ’terör örgütü propagandası yaptığı’ ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla hakkında iki ayrı dava açılan ve tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın yargılanmasına devam edildi. Yüksekdağ, suçlamaları reddetti. 

28 Şubat 2017, Salı 14:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Mersin'de HDP Akdeniz İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmaları nedeniyle hakkında 2 ayrı dava açılan ve geçen hafta milletvekilliği düşürülen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın yargılanmasına başlandı. Kongrede yaptığı konuşma içerisinde, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'ya hakaret ettiği suçlaması ile hakkında Mersin 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılan Figen Yüksekdağ, Kocaeli 1 Nolu F tipi Cezaevinden SEGBİS (Ses ve görüntü bilişim sistemi) sistemiyle savunmasını yaptı.

"HAKARET ETMEDİM"

Yüksekdağ, "Bir siyasetçi olarak eleştiririm. Gerekirse sert konuşurum. Ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu ile zamanında oturup konuşmuşluğumuz vardır. Siyaset böyle bir şeydir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarını da inceleme şansı buldum. İddianamede geçen sözler hakaret içermemektir. Okunan beyan ve belgelere karşı beyanda bulunmak için süre talep ediyorum" dedi.

Savunmayı dinleyen mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

EK SÜRE İSTEDİ

Yüksekdağ'ın aynı konuşma kapsamında "Terör örgütü propagandası yapma" ve "Milleti ve TBMM'yi aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı Mersin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşması da görüldü. Yüksekdağ, SEGBİS üzerinden yaptığı savunmada, "Birleşen birden fazla davamın olması nedeniyle yeterince dosyaları inceleme imkanım olmadı. Bu nedenle ek süre talep ediyorum" diye konuştu. Duruşma çıkışı HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ile partililer bir değerlendirme yaptı. Toğrul, Yüksekdağ'a yönelik suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

4 KASIM'DA TUTUKLANMIŞTI

Figen Yüksekdağ, 4 Kasım'da HDP'li vekillere yönelik yapılan operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), hakkındaki kesinleşmiş hapis cezasını gerekçe göstererek, HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın milletvekilliğini düşürmüştü.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Katil kocadan akıl almaz plan! Arkadaşı tek tek anlattı