HDP'de eş başkanların yeri belli, Sırrı Süreyya Önder listede yok

HDP Eş başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin aday olacağı iller belli oldu. Buldan İstanbul'dan aday olurken, Temelli de Van'dan milletvekili adayı gösterilecek. Sırrı Süreyya Önder'e ise listelerde yer verilmediği belirtiliyor...

21 Mayıs 2018, Pazartesi 12:43 Son Güncelleme:
A A
HDP'de eş başkanların yeri belli, Sırrı Süreyya Önder listede yok

HDP, MYK milletvekili aday listesine son şeklini vermek için toplandı. HDP Eş Başkanı Pervin Buldan İstanbul’dan, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli ise Van’dan milletvekili adayı gösterilecek. Pervin Buldan ve Sezai Temelli HDP’nin 3’üncü Olağan Kongresi’nde yeni eş genel başkanlar olmuşlardı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER LİSTEDE YOK

HDP’den edinilen bilgiye göre 5 ay süren 25. Yasama Dönemi hariç 2 dönem milletvekilliği yapanlar listede yer almayacak. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de bu çerçevede listede olmayacağı öğrenildi. Söz konusu kuralın yaklaşık 4 dönemdir milletvekili olan Pervin Buldan’ın eş başkan olması nedeniyle Buldan için esnetildiği öğrenildi. HDP’nin milletvekili aday listesinin saat 16.00 civarında YSK’ye verilmesi bekleniyor.

ÖNDER'DEN İLK AÇIKLAMA

Önder, “İki dönem kuralına uymak için aday olmadım. Tabii bu kural eşbaşkan ve tutuklu arkadaşlarımız için geçerli değil. HDP’nin listesinde emek ve özgürlük mücadelesinin simge isimlerinin büyük bir temsiliyeti var. Ben de bundan sonra sinemacı ve yazar kimliğimle HDP mücadelesini yürüteceğim. Bu mücadeleyi yürütmek için zaten milletvekili olmaya da gerek yok” diye konuştu. 

Duvar

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hareket halindeki otomobilde yılan paniği