Hedef: Afrika'da FETÖ'yü bitirmek

Hedef: Afrika'da FETÖ'yü bitirmek

FETÖ’nün Afrika’da hâlâ faaliyet gösteren okulları var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu okulların kapatılmasını veya denetimlerinin Türkiye’ye devredilmesini istiyor

24 Ocak 2017, Salı 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
HAKAN ÇELİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doğu Afrika seferindeyiz. Airbus A330 TC-TUR uçağımızla İstanbul’dan pazar günü saat 12.00 civarında havalandık ve yaklaşık 7 saatlik uçuşun ardından Tanzanya’nın başkenti Darüsselam’a ulaştık. Tanzanya ile Türkiye arasında saat farkı yok. Ancak ısı farkı yaklaşık 40 derece!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın dışında kabineden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da uçakta bulunuyor.

İŞ ADAMLARI DA HEYETTE

Kalabalık bir işadamı heyeti ise Türk Hava Yolları’ndan kiralanan uçakla Tanzanya’ya uçtu. İşadamları arasında Ömer Cihad Vardan, Mehmet Büyükekşi, Nihat Özdemir, Zeynel Abidin Erdem, Ali Üstündağ, Fuat Tosyalı, Ahmet Özhindi de var. TRT Genel Müdürü Şenol Göka, TİKA Genel Müdürü Serdar Çam, Kızılay Genel Müdürü Kerem Kınık da heyette.

Ziyaretin ilk durağı Tanzanya, ardından Mozambik ve Madagaskar’a geçilecek. İşadamları heyeti de aynı güzergahı izleyip iş geliştirme toplantılarına katılacak.

ORTAK ÖZELLİK: YOKSULLUK

Ziyaret edilen şehirlerin tamamı Doğu Afrika’da. Ortak özellikleri, dünyanın en yoksul ülkeleri arasında bulunmaları. Türkiye, karşılık beklemeden bu ülkelere en fazla yardım yapan ülke durumunda.

Türkiye’nin yardımları büyük oranda TİKA tarafından organize ediliyor. Ayrıca Kızılay proje bazında çalışmalar yapıyor. Bu dönemde Türkiye Gençlik Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Maarif Vakfı’nın adını projelerde daha çok duyacağız.

Kendisini geçmişte “Hizmet Hareketi” veya “Cemaat” olarak tanıtan yapının FETÖ’ye dönüşmesinden sonra Türkiye ile bağlantılı uluslararası yardım faaliyetleri artık devletin yakın denetiminde gerçekleşiyor. İşte bu aşamada sözünü ettiğim kurumlar Türkiye adına yeni insani faaliyetler üstlenecek. Yurtdışındaki Türk okulları büyük oranda Türk Maarif Vakfı tarafından idare edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuya özel önem veriyor ve gelişmeleri bizzat takip ediyor. FETÖ Afrika ülkelerinin tamamında çok etkili şekilde örgütlenmiş durumdaydı. Türkiye’nin çabaları sonucu, bu ülkelerde yeraltı faaliyetlerinde bulunduğu açığa çıkan okulların bazıları kapatıldı.

Erdoğan hala açık durumdaki okulların kapatılmasını ya da denetimlerinin Türkiye’nin onayladığı kurumlara devredilmesini isteyecek.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Çelik’i yeni görevinden ötürü tebrik etti.

'SİZ DE TEHLİKEDESİNİZ' 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanzanya’da Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli tarafından resmi törenle karşılandı. Devlet Başkanlığı Sarayı’nda heyetlerarası görüşmelere başkanlık eden iki lider, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirileceğini söyledi.

Erdoğan, Afrika’da FETÖ’ye ait kurumların kapatılması için destek isterken şöyle konuştu: “Biz tüm dostlarımızı bizim yaşadığımız sıkıntılara, acılara maruz kalmamaları için bu örgüt hakkında bilgilendiriyoruz. Kıta genelinde örgüte karşı verdiğimiz mücadelede değerli dostum Magufuli’nin desteğine güveniyorum. Bizler bu terör şebekesinin Afrika’dan temizlenmesinde Maarif Vakfı, TİKA ve diğer kuruluşlarımızla sorumluluk üstlenmeye hazırız.”

'BIG FIVE' ÜLKESİ 

Tanzanya’nın başkenti Darüsselam’dan sonraki durağımız Mozambik’in başkenti Maputo. Son gün ise bir ada ülkesi olan Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’ya geçeceğiz. Tanzanya’yı tarif etmek için uluslararası arenada kullanılan ifadelerden biri “Big Five” yani “Beş Büyük.” Doğanın en iri cüsseli 5 hayvanını, fil, aslan, leopar, buffalo ve gergedanı anlatmak için kullanılıyor.

Tanzanya bütün bu hayvanların bir arada yaşayabildiği çok az sayıda ülkeden biri. Ülkede pekçok salgın hastalık kol geziyor. Afrika’nın bu bölgesine gelenlerin sarı humma aşısı yaptırmaları ve sıtmaya karşı ilaç kullanmaları zorunlu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Genç kadını yol kenarında boğazından bıçaklayıp kaçtılar