Hem bronzlaşın hem de güneş lekelerinden kurtulun...

Hem bronzlaşın hem de güneş lekelerinden kurtulun...

Yaz geldi, deniz mevsimi açıldı. Kadınların kafası güneş ve zararlı etkileriyle ilgili pek çok cevapsız soruyla dolu

03 Temmuz 2011, Pazar 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

EYLEM KESKİN

eylem.keskin@posta.com.tr

 ‘Güneşlensek kırışıklarımız artar mı?’, ‘Bronzlaşmak istiyorum ama güneş lekelerim için ne yapmam gerekiyor?’ gibi kafa kurcalayan pek çok soruyu işin uzmanına sorduk. Estetik doktoru Nihat Dik bu alandaki son gelişmeleri, kadınların yüreğine su serpecek yenilikleri anlattı.

Yeni nesil kozmetik olan plasentalı krem ve maskelerin kadınlar için birer mucize olduğunu söyleyen Dr. Nihat Dik “Bu kremler bitkisel özlüdür, kendi kendini çok hızla yenileyebilen bitkilerin genlerinden elde edildiği için cildi de hızla yeniler” diyor...

Ünlü oyuncu Eva Longoria güzelliğinin sırrının plasenta proteinli kremlerde saklı olduğunu söyledi. Ne yapıyor bu kremler?

Bu kremler pito plasenta, bitkisel özlüdür, domuz plasentası içermez. Tamamen bitkilerden elde edilir. Kendi kendini çok hızla yenileyebilen bitkilerin genlerinden elde edildiği için cildi de hızla yenileyebiliyor. Maskeleri de mevcut.

Bu kremlerin özelliği nedir?

İçinde yüksek miktarda bitkisel arbutin var. Arbutin cilt üzerinde oluşmuş lekeleri yok eder. Plasenta maskelerinin içinde pigment yok edici ajanlar var. Hem cilt üzerindeki güneş lekelerini yok ediyor hem cildi sıkılaştırıp botoks etkisi sağlıyorlar. Aynı zamanda kırışıklıkları da yok ediyor. Anti-aging özelliği sağlıyor.

Yaz geldi, çoğumuz bronzlaşma uğruna güneş altında saatler geçiriyoruz. Doğal olarak cildimiz kuruyor, güneş lekeleri oluyor. Plasentalı kremler güneşli günlerde de imdadımıza yetişebiliyor mu?

Cildi özellikle yüze uygulanabilecek en iyi tedavi pito plasentalı maskeler. Çünkü aynı zamanda güneş lekelerini, çillerini, kırışıklığı, kuruluğu yok ediyor. Yazında imdadınıza yetişiyor anlayacağınız.

Peki yaz sonunda mı kullanmak gerekiyor?

Hayır, yılın 12 ayı kullanılabilir. Diyelim ki kışın doktora gittiniz ve yüzünüzü soydurdunuz ya da yüzünüze uygulama yaptırdınız, kimyasal ya da bitkisel peeling yaptırdınız. Üzerine bu kremleri kullandığınızda cilt kendini daha kolay toparlıyor. Güneş lekeleri ve çiller için bire bir. Yazın güneşten cildiniz kurudu, yıprandı, yazın düzenli olarak kullandığınızda güneşten zarar görmenizi engelliyor.

Güneşten de koruyor yani...

Bu maskelerin ve kremlerin yine plasentalı güneş koruyucuları var. İçinde yüksek derecede bitki özlü arbutin var. Dünyada ilk defa böyle bir şey yapıldı. Arbutin ve güneş koruyucuyu bir araya getirmişler. Güneşten korunduğunuz gibi bronzlaşıyorsunuz, aynı zamanda güneş lekeleriniz de yok oluyor. Yazın güneşinden korkmaya gerek yok. Nano teknolojik plasentalı arbutinli kremler imdadınıza yetişiyor.

Herkes kullanabiliyor mu bu maskeleri, kremleri?

Evet, herhangi bir yan etkisi yok. Tamamen bitkisel özlü.

Kozmetik-estetik alanında başka ne yenilikler var?

Türkiye’de birçok kadının çok iyi bildiği lipofiz iğneleri vardı. Kullanımda sıkıntılar oluyordu, kadınlar haklı olarak morarmak istemiyordu, iğne fobisi olanlar vardı. Canı acıyanlar oluyordu. Ama yapacak başka bir şey de yoktu. Bu iğnenin yerine artık kremi çıktı. Lipofiz iğnesinin yerine artık lipofiz kremleri var.

İğne kadar etkili mi?

Evet. İğne 15 günde bir yapılabiliyor, lipofiz kremi her gün sürülebiliyor. Bu anlamda iğneden daha etkili. Her gün sabah akşam sürülebiliyor. İğne bir kere yapıldığında morarma, ağrı yapıyor, hem de çok astronomik rakamlara denk geliyor. Bir iğne 200-250 lira. Krem çok daha uygun fiyatlarda. Hem de evde kendi başınıza uygulayabiliyorsunuz, çantaya atıp tatile götürebiliyorsunuz. Bir doktoru çantanızda taşıyamazsınız. Kremlerin ağrısı, sancısı yok. Meme bölgesine iğne yaptıramazsınız ama kremde böyle bir risk yok.

Faydası nedir?

Selüliti 3 hafta içerisinde yüzde 90’a varan oranlarda yok ediyor. Bölgesel fazlalıklarda kullanıldığında üç hafta içerisinde yüzde 50’nin üzerinde başarı elde ediyorsunuz. 2 ile 4 beden arasında incelebiliyorsunuz. Matris ve gen teknolojisinin birleşmesiyle oluşturulan bir krem. Doğum sonrasında oluşan ya da aşırı kilo vermeye bağıl oluşan çatlakları da tedavi ediyor.

Selülit kremlerini sürerken masaj yapmak şart mı?

Biriken yağı dağıtmak için şart. Lenfatik drenaj masajı olmadan yağları dağıtamazsınız. Ama doğru masaj yapmak gerekir. Bacaklara yukarı doğru, karına kasıklara doğru, kollara da kol altına doğru masaj yapmak gerekir.

Plaja hazırlık şifreleri

- Vücudunuzun güneşte kalan bölümlerine mutlaka koruyucu losyon veya krem sürün. Dudaklarınıza, boynunuza ve ellerinize de. Nanoteknolojik ve bitkisel plasenta güneşlenme ürünleri yeni nesil güneş kremleri.

- Uzun süre klimalı ortamlarda bulunmayın.

- 3 günde 1, eriyinceye kadar bir buz kalıbını cildinizde gezdirerek dolaşımı hızlandırın.

- Güneşe çıkmaya başlamadan 2 hafta önce lif veya kese ile yıkanıp ölü tabakadan kurtulun.

-- Parfüm sürüp güneşe çıkmayın.

 - Güneşten sonra mutlaka nemlendirici güneş sonrası losyonlar kullanın.

- Yazın güneş ışınları, deniz, havuz gibi nedenlerle cilt daha fazla kurur. Nem ve bakım ihtiyacı artar. Günlük bakımın yanısıra haftada en az 1-2 kez nem maskesi uygulayın.

- Cildiniz akneli ise özel güneş koruyucuları kullanın. Toniğinizin az alkol ve antiseptik içermesine dikkat edin. Lavanta, adaçayı, biberiye, A, E ve F vitamini içeren nemlendiriciler de yağ üretimini azaltır. Yağsız makyaj malzemelerini tercih edin. Fazla yağlı kremlerin cildinizde sivilce yapabileceğini unutmayın.

- Vücudunuzun yaz aylarında daha fazla suya ihtiyacı vardır. Terlediğiniz için su ihtiyacınız arttığından gerektiği kadar su içmek hayatidir. Yanınızda her zaman bir şişe su bulundurun.

- Eğer yürüyüş yaparken dışarıda olmak zorundaysanız bunu sabahın erken saatlerinde yapmayı tercih edin. Bu sizin daha erken uyanmanız anlamına geliyorsa günden kazandığınız saatler hoşunuza bile gidecektir. Alternatif olarak evde, spor salonunda yani ısı derecelerinin kontrol edilebildiği yerlerde spor yapmayı tercih edin.

- Yaz boyunca kullanılan kremlerdeki koruyucular, bronzlaştırıcılar cilt altında birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasına yol açar. Bu yüzden nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeleri de ihtiyaca uygun sıklıkta uygulayın. Ayrıca sık sık banyo yapın, derinizin gözeneklerini açık tutmaya çalışın.

- Yaz aylarında güneşten gelen ultraviyole ışınları, deride değişik lekeler oluşturmaktadır. Güneş lekesi oluşmaması ve oluşan lekelerin giderilmesi için Arbutin maddesi içeren güneş kremlerini kullanın.

- Klimalar sıcaklarla hassaslaşan bünyemizde alerjik reaksiyonları artırır. Cilt nem dengisini kaybediyor ve kırışıklıklara zemin hazırlar. Kuruluktan şikayetçiyseniz, haftada bir kez peeling yapmak ve düzenli olarak uygun nemlendiriciler kullanmak sorunları büyük ölçüde çözer. Yağlı cilde sahip olanlar üç günde bir peeling yapıp yağ dengesini koruyan kremlere başvurabilir. Önemli olan; cildi tahriş etmeyecek, antialerjik ürünler kullanmaktır.

(26.06.2011 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır.)

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çiçeklerin kraliçesi: Gül