Hem çok faydalı hem de çok ekonomik: Yumurta mucizesi

Yüksek besleyici değere sahip olan yumurta, kolay ulaşılabilen, ekonomik, kolay hazırlanan ve lezzetli bir besin. Yumurtanın anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan hemen hemen tüm besin öğelerini içerdiğini belirten Diyetisyen Sibel Mumcu, bu müthiş yiyeceğin faydalarını sıraladı.

15 Nisan 2019, Pazartesi 14:18 Son Güncelleme:
A A

Yumurtanın içinde bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol alırken, B2 vitamini deri ve göz sağlığı için oldukça faydalı. Yumurta ayrıca yaraların iyileşmelerinde de oldukça önemli. 

Yumurta biyolojik değeri yüksek bir besin. Tamamına yakını vücut tarafından kullanıldığı için örnek protein kaynağı olarak gösterilir. Bir yumurtada yaklaşık 6 gram protein, 6 gram yağ ve az miktarda karbonhidrat bulunur

A VE B VİTAMİNİ YÖNÜNDEN ZENGİN

A VE B VİTAMİNİ YÖNÜNDEN ZENGİN

İçerdiği demir, A vitamini ve bazı B vitaminleri ile besleyici bir gıdadır. Yumurta her yaş grubunda özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde yer almalıdır.

KOLESTEROL YÜKSELTİCİ ETKİSİ ET VE SÜT ÜRÜNLERİNE GÖRE DÜŞÜK

KOLESTEROL YÜKSELTİCİ ETKİSİ ET VE SÜT ÜRÜNLERİNE GÖRE DÜŞÜK

Tüm hayvansal besinler gibi yumurta da yağ ve kolesterol içerir. Yumurta sarısında yoğunlaşan bu yağların yüzde 33’ü doymuş, yüzde 16’sı çoklu doymamış ve kalanı tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur. Kolesterol içermesine rağmen doymamış yağ asitleri yüksek ve lesitin içerdiği için yumurta sarısının kolesterol yükseltici etkisi yağlı et ve süt ürünlerine nazaran düşüktür.

ÇOCUKLAR İÇİN DE ÇOK FAYDALI

ÇOCUKLAR İÇİN DE ÇOK FAYDALI

Yumurta; kahvaltıda haşlanmış, rafadan, omlet gibi tariflerle; akşam yemeklerinde ise soslarda, köftelerde ve bazı çorbalarda kullanılarak tüketilebilir. Sıklıkla tüketilmesi önerilen yumurtada bolca bulunan folat ve B12 vitaminleri; kan yapımında, bilişsel fonksiyonlarda etkili oluyor. Eksikliğinde ise kalp-damar hastalıkları riskini artırıyor.

Yumurtada bulunan çinko çocuklar üzerinde etkili. Özellikle büyüme-gelişme, bağışıklık sistemi ve yara iyileşmelerinde yumurta oldukça önemlidir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hamburger ülkesi Amerika, sağlıklı beslenme yönetmeliğini iptal ediyor