Hem lezzetli hem şifalı! Bağışıklığı güçlendiren 6 baharat

Baharatlar Türk mutfağının olmazsa olmaz lezzetleri arasında yer alıyor. Tatlarıyla sofralarımızı şenlendiren baharatların bağışıklık sistemimize de faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Corona virüs pandemisinden korunmanın en etkili yolu bağışıklık sistemimizi güçlendirmek olduğu için, şimdi sıralayacağımız bağışıklığı güçlendiren 6 baharata göz atmanızda fayda var.

20 Aralık 2020, Pazar 11:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Baharatların bağışıklık sistemine etkisi var mı?

Baharatların bağışıklık sistemine etkisi var mı?

Baharatların vücudun bağışıklık sistemi üzerine etkilerini değerlendiren Özel İmperial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayca Yılmaz Kaya, eski çağlardan beri kullanılan baharatların yemeklere kattıkları tat ve kokuları nedeniyle yaygın olarak tercih edildiğini söylüyor.

İHA'ya konuşan Kaya, "Baharatlar yemeklerde mikroorganizma faaliyetlerini engeller veya azaltır. Aynı zamanda baharatlar, antioksidan, antiseptik etkileri nedeniyle hastalıklara karşı koruyucu oldukları için günümüzde sıkça kullanılıyor. Bağışıklığı güçlendiren birçok baharat var" dedi ve bağışıklığı güçlendiren baharatları sıraladı...

1- Kırmızı biber

1- Kırmızı biber

Antioksidan kapasitesi yüksektir, bağışıklık sistemini destekler. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

2- Kekik

2- Kekik

Antiseptik özelliği sayesinde soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Kekik yağı en güçlü doğal antimikrobiyallerden biri. Bu nedenle boğaz ağrısının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Antioksidan kapasitesi yüksektir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bronşit tedavisinde kullanılır.

3- Zencefil

3- Zencefil

Bağışıklık sistemini güçlendiren antienflamatuar etkisi yüksek olan zencefil, gribin iyileşmesini hızlandırır, egzersize bağlı kas ağrısını azaltır.

4- Zerdeçal

4- Zerdeçal

İçerisindeki kurkumin sayesinde inflamasyonun azalmasını destekler, obezite ve obezite ile ilişkili hastalıklarda tedavi edici faktörlere katkı sağlayabilecek güçlü anti inflamatuar faaliyetleri var. Kansere karşı koruyucudur. Bağışıklığı güçlendirip grip ve soğuk algınlığına karşı korur.

5- Tarçın

5- Tarçın

Kan şekeri dengesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı daha iyi bir şekilde savaşmasını sağlar. Antimikrobiyal etki gösterir, soğuk algınlığı ve gripten korur. Bronşit tedavisinde ve kronik öksürüğün iyileşmesinde etkili.

6- Karabiber

6- Karabiber

Güçlü bir antioksidandır. Soğuk algınlığını hafifletir. Ayrıca antibakteriyeldir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın en sağlıksız beslenen 20 ülkesi