Hemoroid nasıl geçer? İşte şikayetleri azaltan 5 öneri

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, tedavi edilmediğinde hayatı kâbusa çevirebiliyor. Hayatlarının herhangi bir döneminde hemoroid ile yüzleşen birçok insan, toplumsal önyargılar ve mahremiyet nedeniyle tedavi olmadığı için hastalık ilerliyor ve tedavisi daha da zorlaşıyor. Oysa bazı alışkınlar kazanmak, şikayetlerin azalmasına yetiyor. Hemoroid nasıl geçer? Hemoroidin tedavisi var mı? Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hasan Uzer, hemoroid hastalığının tedavisi hakkında bilgi verdi

01 Temmuz 2020, Çarşamba 12:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vücudun hassas bölgelerinden olan anal bölge ve çevresinde oluşan; kanama, ağrı, şişlik, akıntı, kaşıntı gibi şikayetler yüzde 90 oranında; hemoroid, makatta çatlak ve iltihaplanma, apse ve fistül gibi hastalıklardan kaynaklanır. Bu hastalıklar yaşa, cinsiyete, ailevi eğilime (kalıtsal) ve başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Anal bölge hastalıkları, toplumda görülme sıklığı yüzde 10 olan kronik bağırsak hastalıkları ve kalın bağırsak tümörlerinin de habercisi olabilir. Bu nedenle makatta ağrı, şişlik ve kanama belirtileri olan özellikle 40 yaş üstü hastaların genel cerrahi uzmanına başvurması gerekir.

Halk arasında "basur" ya da "mayasıl" olarak bilinen hemoroid, makat bölgesinde şişlik ile kendini gösterir. Hemoroid, iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Anal bölgede bir nedene bağlı olarak toplardamar yumakları genişleyerek makatın dışına çıkar. Uzun süren kabızlık dönemlerindeki ıkınma, uzun süre ayakta kalma ve gebelik, anal bölgede hemoroidin oluşmasına zemin hazırlar.

Hasta, tuvalet sırasında ve sonrasında kanama sorunu yaşar. Eğer kanama yoğun miktarda ortaya çıkarsa anemi riski de oluşur. Hemoroid hastalığı erken evrede tespit edilip tedavi edilmediğinde, hastaların, yaşadıkları ağrı ve kanama gibi şikayetler nedeniyle yaşam konforu da olumsuz etkilenir.

Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Hemoroidin tedavisi, hastalığın seviyesine göre farklılık gösterir. Hastalığın erken evresinde bol sıvı alımı, diyet, ağrı kesiciler, steroid içeren fitiller ve kremler etkilidir. 

Ayrıca "oturma banyosu" denilen sıcak su banyosunun yanı sıra kabızlığı olan hastalarda lifli gıdaların tüketilmesi, şikayetlerin azalmasını sağlar.  

Hemoroid pakesinin içine ilaç verilerek kurutulması ve bu pakenin köküne lastik bant yerleştirilmesi işlemleri de uygulanır. Hastalığın ileri evresinde ise cerrahi kaçınılmaz hale gelir. Günümüzde özellikli cerrahiler sayesinde hasta ameliyat sonrası daha az ağrı hissederek daha kısa sürede iyileşir.

Hemoroid şikayetlerine karşı 5 öneri

Hemoroid şikayetlerine karşı 5 öneri

1-Hemoroid kaynaklı şikayetlerin etkisini azaltmak için beslenme tarzınızı değiştirin. Zeytinyağlı yemekler ve lifli besinler tüketin. Günde 2-3 litre su için ve tuvalette uzun süre kalmayın.

2-Kırmızı et tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırın. Bunun yanında hamur işi, pilav ve makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri de azaltın.

3-Dış hemoroid genelde uzun süre oturan ofis çalışanları ve uzun yol şoförlerinde görülür. Hemoroidin sağlık sorunu haline gelmemesi için mümkünse uzun süre oturmaktan kaçının.

4-Kronik kabızlığı olanlar, gebeler ve aileden gelen genetik yatkınlığa sahip bireylerde hemoroid olma sıklığı yüksektir. Bu gruptakilerin hastalık ortaya çıkmadan yaşam tarzlarını düzenli hale getirmeleri önem taşıyor.

5-Acı biber ve bazı baharatlar hemoroid sorunu olan bölgeyi tahriş eder. Acılı ve bol salçalı yiyecekler ile baharatlar da bu hastaların tüketmemesi gereken besinler arasındadır.  

Doktora başvurmaktan korkmayın

Doktora başvurmaktan korkmayın

Anal bölgede ortaya çıkan sorunlar genellikle toplumdaki ahlaki düşünce, toplumsal yargılar, utanma duygusu ve mahremiyet çerçevesinde değerlendirilir. Bu nedenle doktora başvurmak yerine tavsiye edilen bir ilacın kullanılması ya da hastalığı tedavi edici hiçbir etkisi bulunmayan alternatif tıptan yararlanma söz konusu olabilir. Doktora danışmaktan çekinmek hasta için ciddi zaman kaybıdır ve hastalık tablosu zaman geçtikçe ağırlaştığı için tedavi de zorlaşır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zeytinyağının mucizevi 6 faydası