Hemşireden skandal paylaşım

Çalıştığı yoğun bakım servisinde tedavi gören hastanın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan hemşire hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı

18 Ekim 2016, Salı 16:31 Son Güncelleme:
A A
Hemşireden skandal paylaşım
Bir hemşirenin sosyal medya paylaşımlarında hastaların fotoğrafını paylaştığını ve bunun Hasta Hakları Yönetmeliği ve tüm insanı kural ve aidiyetlere aykırı olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sağlık Bakanı'na çağrıda bulunarak bu kişi hakkında idari işlem yapılmasını istedi. Yarkadaş, hemşirenin paylaşımlarından Haseki eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli E.G. olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Sosyal medyada yer alan söz konusu fotoğrafları da açıklamasına ekleyen Barış Yarkadaş, şu ifadeleri kullandı:

"Skandal olayla ilgili birçok şikayet geldi. Tıp etiği ve hasta haklarından haberi olmayan bir hemşire ölüm döşeğindeki hastalarla edep ve etik dışı paylaşımlarda bulunmuş. Hastaların fotoğrafını teşhir edip onlarla alay etmiş. Hasta Hakları Yönetmeliği ve tüm insanı kural ve aidiyetlere aykırı bu duruma sağlık bakanlığının acilen el atmasını bekliyorum. Bu kişinin gelen tepkilerden dolayı sosyal medya hesabını kapattığını da öğrendik. Buradan Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ'a çağrıda bulunuyor ve bu kendini bilmez hakkında gerekli idari işlemin yapılmasını milletimiz adına talep ediyorum."

JET SORUŞTURMA

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk,  basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hemşire E.G hakkında gerekli  soruşturmaların başlatıldığını söyledi.Öztürk, "Böyle bir durumla karşı karşıya kalmaktan üzüntülüyüz. İlgili  çalışanımız hakkında adli ve idari soruşturma açıldı. Konunun hassasiyetinin  farkındasınız. Bu nedenle daha ayrıntılı bir açıklama yapamıyoruz" diye konuştu.Savaş Öztürk, soruşturmaların neticesini de ayrıca paylaşacaklarını sözlerine ekledi.Bu arada, yoğun bakım hemşiresi olarak görev yapan E.G'nin yaklaşık iki yıldır hastanede çalıştığı ve başlatılan soruşturma nedeniyle görev yerinin değiştirildiği öğrenildi.

Fotoğraf sosyal medyaya düştüğünden beri sosyal medya kullanıcıları da hastaneyi arayıp hemşire hakkında şikayette bulunuyor. Hemşire E.G ise sosyal medya hesaplarını kapattı.

Görüntüde hemşire Eren G.'nin, fotoğrafın altına "Ölmeye ramak kalanlardan bir minicik tablo" yazdığı görülüyor. Hemşirenin paylaştığı iddia edilen fotoğrafta,  'Şu an evdeyim arkadaki de çok pahalıya aldığım tablo. 04.20 kafası' ifadeleri var.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Son dakika... Marmaris açıklarında 5.4 büyüklüğünde deprem