'Hepimiz kardeşiz'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ dün şehitliği ziyaret etti. Mezar taşlarındaki il isimlerini gösteren Başbuğ “İstanbullu, Kayserili, Eruhluyanyana yatıyor. Hepimiz kardeşiz” dedi

28 Ağustos 2009, Cuma 14:19
A A
'Hepimiz kardeşiz'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ dün memleketi Afyonkarahisar’da Zafer Haftası törenlerine katıldı. Kürt açılımı konusunda “Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünden yanayız” diyerek askerin görüşünü açıklayan Orgeneral Başbuğ dün de Çiğiltepe Şehitliği’nde düzenlenen törende birlik ve kardeşlik mesajı verdi. Başbuğ, tören yerine gelişinde kendisini Diyarbakır Kulp’tan gelen öğrencilerin ellerinde bayraklarla karşılaması üzerine, “Edirne’den Hakkâri’ye kadar bütün insanımız bizim için aynı. Biz buyuz işte” dedi.

‘FIRSAT TANIMAYALIM’

Orgeneral Başbuğ ile kendisine eşlik eden kuvvet komutanları tören sırasında şehitlikteki sembolik mezar taşları üzerine tek tek karanfil bıraktılar. Başbuğ, mezar taşlarında doğum yeri Eruh, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Halep, Konya yazan şehitlerin adlarını göstererek, “Türkiye bu, kardeşlik bu. Daha fazla söz söylemeye gerek yok. İstanbullu, Kayserili, Halepli, Eruhlu burada yan yana yatıyor. Hepsi kardeş, hepimiz kardeşiz. Bunu bozmaya yeltenenlere fırsat tanımamalıyız” diye konuştu.

REŞAT BEY’İN ÖYKÜSÜ

Orgeneral Başbuğ, ziyaret sırasında şehitliğe adını veren Albay Reşat Bey’in hikayesini de anlattı. Başbuğ, Albay Reşat Bey’in Büyük Taarruz sırasında Atatürk’ün emrini zamanında yerine getiremediği için canına kıydığını anlattı. Reşat Bey’in Türk Silahlı Kuvvetleri’nde vazife ve şerefin timsali olduğunu ifade eden Başbuğ, “Vazife mukaddestir. Asker için en önemli konulardan birisi vazifedir. Vazife can pahasına da olsa yerine getirilir” dedi.

SÜRPRİZ ZİYARET

Orgeneral Başbuğ, valiliğin ardından Afyonkarahisar’ın AK Partili Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ı da beraberindeki komutanlarla ziyaret etti. Başbuğ, “Neden belediye başkanını da ziyaret ettiniz?” sorusuna “Bunun merak konusu olacağını biliyorum. Gelmişken halkın temsilcisi olan Belediye Başkanını da ziyaret etmeyi uygun gördük” diye konuştu. Başbuğ, memleketini överek “Afyonkarahisar’un milliyetçiliği, Afyon Kalesi kadar sağlam” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.