Her 100 koronavirüs vakasından 35'i çocuk!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz son bir ayda Türkiye genelindeki her 100 koronavirüs vakasından 35’inin çocuk ya da genç olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Kayıpmaz bu yaş grubunda hak tanınanlara aşı uygulanmasının toplumu koruyacağını söyledi. Üstelik çocuklar hafif atlatsalar da virüsü bulaştırabiliyorlar.

28 Ekim 2021, Perşembe 13:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde son 1 ayda tespit edilen koronavirüs vakalarının yüzde 35’ini 19 yaş ve altındakiler oluşturuyor.

Bu vakaların yüzde 29’u 10-19 yaş aralığında, yüzde 6’sı ise 0-9 yaş grubunda.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Genellikle koronavirüsü daha hafif geçirseler de çocuk ve gençlerin hasta olmadığı fikri yanlış. Kronik hastalıkları olan, bağışıklık sistemi zayıf çocuklar da yetişkinler kadar risk altında” diyor.

Hasta olmayacakları düşüncesi ile çocukların tedbirlere uymasını önemsememenin hata olacağını belirten Kayıpmaz, “Çocuklar hafif atlatsalar da virüsü toplumda yayabilirler. 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması hem onları korur hem de virüsün yayılmasını önler” dedi.

Salgının ne zaman biteceğinin bilinmediğini belirten Kayıpmaz şunları söyledi:

Yaşamımızı buna göre uyarlamalıyız. Herkesin aşı olarak bireysel tedbirlere uyması, bu hastalıktan kurtulmanın en etkili yolu

Yenidoğan dönemi dahil olmak üzere her yaş grubundan çocuk ve genç koronavirüs riski altında. Çocuklar hastalığı hiçbir belirti vermeden bile geçirse, başka sağlık riskleri ile de karşı karşıya. Bunlardan biri Covid-19 enfeksiyonu sonrası gelişebilen Multisistem İnflamatuar Sendromu. Bu sendrom, enfekte olan çocukta 2-6 hafta sonunda ortaya çıkıyor. Ülkemizde 12 yaş üzerine yapılmakta olan aşı, enfeksiyon sonrası tablolara karşı da çocukları korumayı amaçlıyor.

Bu haber ilginizi çekebilir:

Çocuğunuza neden koronavirüs aşısı yaptırmalısınız?

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuğunuzda büyüme gelişme geriliğini nasıl anlarsınız?